Akıllı Kadınlar
Homend Alex Robot Süpürge
Homend Alex Robot Süpürge
 
Akıllı Ateş Ölçer ile Vücut Sıcaklığınız Takip Altında
Akıllı Ateş Ölçer ile Vücut Sıcaklığınız Takip Altında
 
PUMA’nın Yeni Koleksiyonu ‘Pearl Shimmer’
PUMA’nın Yeni Koleksiyonu ‘Pearl Shimmer’
 
EKLEM AĞRILARI KÖK HÜCRE TEDAVİSİ İLE SON BULABİLİYOR
EKLEM AĞRILARI KÖK HÜCRE TEDAVİSİ İLE SON BULABİLİYOR
 Evlilikte Cinsellik Uyumu
 

Evlilikte Cinsellik Uyumu

Gerçekten eğlenilecek ile evlenilecek kişiler ayrı mıdır?

11 Kasım 2012 Pazar 00:13
Yazdır

• Evlilik uzun süreli sorumluluk almak. Bağlılık, sorumlulukları paylaşmak, empati kurabilmek, beraber yaşarken ortak karar alıp birlikte hareket edebilmek evlilik için önemli! Gerektiğinde kendini karşısındakine adapte edebilmek, kendi isteklerinden vazgeçebilmek ve fedakarlık yapabilmek evliliği canlı tutan şeyler.

• Tüm bunlar anlık heveslerini kontrol edip yerine uzun vadeli düşünme ve karar almayı gerektirir. Kişiliğinde bu özellikleri barındırmayan kişiler evlilikte uyum sorunları yaşayabilir.

Bu ayrım yapılmalı mı?

• Evliliğe uygun kişilerin de eğlencesiz, birlikte hoş zaman geçirilemeyecek kişiler olduğu düşünülmemeli. Evlilikte önemli olan isteklerle gerekirleri dengeleyebilmek.

• Bir insan hem kişiliğinde uzun süreli bir ilişkiyi sürdürebilecek özellikleri barındırıp hem de gerektiğinde kendine koyduğu sınırları, kontrolü esnetip eğlenebilmeyi başarabilir.

• Bu özellik sadece evlilik için değil insanın yaşamında hemen her alanda uyumlu, mutlu, dengeli bir yaşam sürdürmesi için gerekli.

Birlikte çok eğlenen insanlar evlenince çok mutlu çiftler olabilir mi?

• Birlikte çok eğlenebilen çiftlerin daha çok mutlu olabileceğine ilişkin yaygın bir kanı var. Bu her zaman böyle mi olur.

• Eşlerin ortak ilgi alanları ve birlikte zevk alacağı uğraşları olması gerekir. Ortak değerlere sahip olmaları sağlıklı evlilik için önemli bir unsur. Ancak birlikte eğlenceyi paylaşıyor olmaları evliliğin de aynı olumlu duygularla süreceğini göstermez.

• Ortak eğlence anlayışının yanı sıra her iki tarafın da bir ilişkinin sorumluluklarını alabilmesi önem taşır. İletişim ve problem çözme becerilerine sahip olmak gibi özellikleri de kişiliklerinde barındırmaları gerekir.

Evlilikte mutluluk için bunlar yeterli mi peki?

• Ortak ilgi ve zevklerin olması ve birlikte eğlenebilmek artı bir unsur ama bu gerekli tek kriter değil. Eğer çiftlerin eğlence anlayışları birbirinden tamamen farklı ise o zaman sadece evliliğin görev ve sorumluluklarını paylaşmak kalır geriye.

• Bu da taraflarda ilişkiye dair eksiklik duygusuna ve eğlenip gevşeyeceği zamanlarda birbirinden uzak kalmaya yol açar. Ancak iki insanın da tamamen aynı beğenilere sahip olması mümkün değil.

• Ortak zevkleri olsa bile aynı zaman diliminde her zaman aynı şeylerden zevk alma tercihinde olmaları da mümkün değil. İşte bu durumda da karşılıklı saygı, hoşgörü öne çıkar. Kişi bazen kendi isteklerini erteleyebilmeli. Karşısındakine kendini uyulmayabilme gibi özelliklerin kişide bulunması beraberlik için önem kazanır.

Kadınlar için mutlu seks evlenilecek kişiyle mi eğlenilen kişiyle mi yaşanır?

• Her zaman dile getirilen bir yaygın görüş vardır. Evlenilecek kişi başka eğlenilecek kişi başkadır denir. Kadınların mutlu seksi yakalayabilmeleri konusunda bu geçerli midir?

• Sekste de insanlar arası ilişki ve iletişimlerde geçerli olan kurallar geçerli. Çünkü cinsel ilişki de iki insan arasında yaşanan bir ilişki biçimi. Seks iletişim içinde yaşanır. Kadın olsun erkek olsun cinsel ilişkinin doyum verici olması bu iletişimin sağlanmasına bağlı.

• Eğlenmek de cinsellik de kişinin kendi doyumuna bağlı. Seks gevşeme ve rahatlamasına yönelik bir yaşantı ve sağlıklı kalabilmesi için bu gerekli. Öte yandan insan sosyal bir canlı olduğu için bu sürecin paylaşılması da ayrı bir doyum kaynağı.

Anahtar Kelimeler: evlilik, evlilikte seks,
Bu haber toplam 6388 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Evliliğe hazır mısınız?
En doğru 'evlenme yaşı' formülü
Her 10 gelinden 8'i düğününü internetle planlıyor!
O, sizin için "doğru koca" mı?
Düğün davetiyesi nasıl seçilmelidir?
Hangi erkekle evlenilir, hangisiyle evlenilmez?
Damatlık seçimi
Gelin evi projesiyle stressiz gelinler!
"Görücü usulü" nün modern yorumu!
Yıldırım nikahı nasıl yapılır?
Kadın evlenmek istemezse!.. Peki, şimdi ne olacak?
Monoton giden evliliğinizi tazeleyin
Yaz geldi! Düğün telaşı başladı!
Kim eş, kim sevgili?
 
Fotogaleri
Videogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1653 Batı Anadolu'daki şiddetli depremde, Denizli, Nazilli, Tire ve Uşak'ta evler yıkıldı, binlerce kişi öldü ve yaralandı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.