Akıllı Kadınlar
Homend Alex Robot Süpürge
Homend Alex Robot Süpürge
 
Akıllı Ateş Ölçer ile Vücut Sıcaklığınız Takip Altında
Akıllı Ateş Ölçer ile Vücut Sıcaklığınız Takip Altında
 
PUMA’nın Yeni Koleksiyonu ‘Pearl Shimmer’
PUMA’nın Yeni Koleksiyonu ‘Pearl Shimmer’
 
EKLEM AĞRILARI KÖK HÜCRE TEDAVİSİ İLE SON BULABİLİYOR
EKLEM AĞRILARI KÖK HÜCRE TEDAVİSİ İLE SON BULABİLİYOR
5 Yaş Büyük Koca
 

5 Yaş Büyük Koca

Cazibe, fedakarlık, sabır, sadakat... Mutlu evliliğin çerçevesi yıllardır çiziliyor. Şimdi bunların arasına bir hayli farklısı katıldı.

16 Kasım 2012 Cuma 15:43
Yazdır

Şimdiye kadar pek çok defa mutlu evliliğin sırrı açıklandı. Bir ömür boyu o erkekle huzurlu ve sevgiyle yaşamanın ipuçları yazıldı, çizildi, peki elde ne var? Sıfır? Araştırmalara kulak asmayan tiplerdenseniz, elbette buna da omuz silkeceksiniz, ama göz atmakta fayda var.

İşte mutlu evliliğin son sırrı!


Cazibe, fedakarlık, sabır, sadakat ve doğru aşk... Mutlu evliliğin çerçevesi yıllardır çiziliyor. Ancak şimdi bunların arasına bir yenisi ve bir hayli farklısı katıldı.

'Optimising the Marriage Market' (Evililik Kurumunu Optimize Etmek) ismi verilen bir araştırmayla çiftlerin yaşları, eğitim durumları ve önceki boşanmaları baz alındı ve buna göre kadınların, kendilerinden en az beş yaş büyük erkekle daha mutlu beraberlikler - evlilikler- yaptıkları ortaya çıktı.

Uzmanlar bazı çiftlerin diğerlerine göre boşanmaya beş kat daha meyilli olduğunu ve bunda da belirgin şartların etken olduğunu söylüyor.

Araştırmaya göre en şanslı olan çiftlerde iyi eğitimli bir kadının kendisinden beş ve üzeri yaşlardaki bir adamla mutlu olduğu göze çarpıyor. Bu arada iki tarafında boşanmamış olması gerekiyor.

Oysa boşanmış ve kendisinden beş ve daha küçük bir erkekle beraberlik yapan kadının mutlu evlilik yapma şansı neredeyse hiç yok. Yukarıdaki örneğe göre de bu profildeki bir evliliğin başarısız olma oranı diğerine göre beş kat daha fazla.

ÖRNEKLERE BAKALIM...
Buna göre David Cameron ve eşi Samantha'ya iyi haberimiz var! Cameron 43 yaşında, eşi ise 38. Yaş aralığı mükemmel! ABD Başkanı Barack Obama ve first lady Michelle için aynısını söylemek mümkün değil. Çiftin arasında sadece üç yaş var ancak 17 yıldır birlikteler.

Hollywood'a bakacak olursak bu araştırma, aralarında 15 yaş olan Michael Douglas ve Catherine Zeta Jones'a iyi gelmeyebilir. Her ne kadar çiftin aralarındaki yaş farkı, mutlu evliliğe göz kırpsa da, Douglas'ın boşanmış olması işin rengini biraz değiştiriyor.

Türkiye'deki ünlü isimlere bakacak olursak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan (1954) ve eşi Emine Erdoğan (1955) arasında sadece bir yaş var. Bu hiç de olumluya işaret değil ancak çift, 1979 yılından beri, yani 30 yıldır evli.

Eğlence dünyasına baktığımızda ise aralarında yaş farkı çok olan pek çok isim görüyoruz. Mesela aktör Cem Özer ve eşi Nurgül Yeşilçay arasında 23 yaş var. Çiftin dedikodulara rağmen mutlu ve güçlü bir beraberlikleri var. Ancak Cem Özer'in daha önce boşanmış olması, araştırmanın vardığı sonuca göre evlilik için hiç de sağlıklı değil.

YAŞ BAZ ALINMALI
Psikologların yaptığı analizlere göre ideal evlilik ve kabus çiftin profili yaşla doğru orantılı.

Eğer kadının yaşı erkeğinkinden beş yaştan daha fazlaysa, boşanma olasılıkları, aynı yaşta olmalarından üç kat daha fazla. 

Eğer kadın kocasından beş yaştan daha küçükse, hiç risk yok. Buna göre boşanma olasılıkları diğerlerine göre altı kat daha az.


EĞİTİM DE ÖNEMLİ
Psikologlar, çiftlerin eğitim durumlarını da ele alıyor. Buna göre;

Eğer kadın, erkekten daha iyi eğitimliyse, bir ömür birlikte olma ihtimalleri, eğitimsiz çiftlere göre sekiz kat daha fazla.

Eğer erkek, kadına göre daha 'kitap kurduysa', yine eğitimsiz çiftlere göre 'güvende olma' ihtimalleri üç kat fazla.


Ancak önceki ilişkilerinde boşanma yaşanmış çiftlerde, bu oranlar düşüyor.

En kritik nokta, çiftlerden birinin daha önce boşanmış olması.

Araştırmanın sonucunda, kadın ve erkeğin partnerini öncelikle aşk, fiziksel çekicilik, zevkler, inanç ve davranışlar ile paylaşılan değerlere göre belirlediği ortaya çıktı.

Nilüfer Türkoğlu, Gazeteport

Anahtar Kelimeler: cazibe, fedakarlık, sabır, sadakatmutlu, evliliğin, çerçevesi
Bu haber toplam 7883 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Evliliğe hazır mısınız?
En doğru 'evlenme yaşı' formülü
Her 10 gelinden 8'i düğününü internetle planlıyor!
O, sizin için "doğru koca" mı?
Düğün davetiyesi nasıl seçilmelidir?
Hangi erkekle evlenilir, hangisiyle evlenilmez?
Damatlık seçimi
Gelin evi projesiyle stressiz gelinler!
"Görücü usulü" nün modern yorumu!
Yıldırım nikahı nasıl yapılır?
Kadın evlenmek istemezse!.. Peki, şimdi ne olacak?
Monoton giden evliliğinizi tazeleyin
Yaz geldi! Düğün telaşı başladı!
Kim eş, kim sevgili?
 
Fotogaleri
Videogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1653 Batı Anadolu'daki şiddetli depremde, Denizli, Nazilli, Tire ve Uşak'ta evler yıkıldı, binlerce kişi öldü ve yaralandı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.