Akıllı Kadınlar
Homend Alex Robot Süpürge
Homend Alex Robot Süpürge
 
Akıllı Ateş Ölçer ile Vücut Sıcaklığınız Takip Altında
Akıllı Ateş Ölçer ile Vücut Sıcaklığınız Takip Altında
 
PUMA’nın Yeni Koleksiyonu ‘Pearl Shimmer’
PUMA’nın Yeni Koleksiyonu ‘Pearl Shimmer’
 
EKLEM AĞRILARI KÖK HÜCRE TEDAVİSİ İLE SON BULABİLİYOR
EKLEM AĞRILARI KÖK HÜCRE TEDAVİSİ İLE SON BULABİLİYOR
Bahçeniz İçin Bir Tema: Japon Bahçeleri
 

Bahçeniz İçin Bir Tema: Japon Bahçeleri

Bir Japon bahçesi tüm doğallığı ve sadeliği ile sanki kendiliğinden oluşmuş gibi görünür. Oysa bu tip bir bahçe oluşturmak hiç de kolay bir iş değildir

20 Kasım 2012 Salı 14:56
Yazdır

Japon bahçelerinde her öğe dikkatle seçilir ve bahçenin her yanı aynı güzellikte olacak şekilde yerleştirilir. Buna rağmen bir Japon bahçesinin dekorasyonu hiçbir zaman tam olarak bitmez çünkü doğa hep değişir ve bahçe de bunu yansıtmalıdır.

Elbette herhangi bir bahçeyi, bir Japon bahçesine dönüştürmek epey zahmetli olacaktır. Ancak bu bahçelerin belli başlı özelliklerini öğrendikten sonra kendi bahçenizde uygulamak isteyeceğiniz bazı ipuçları yakalayabilirsiniz. Gelelim bu özelliklerin neler olduğuna.

Denge ve simetriyi zıtlıklarla harmanlayın. Rengi aynı olan bitkilerin farklı boylarda olması, boyu ve rengi aynı objelerin formlarının uyuşmaması gibi. Yukarıdaki fotoğraflarda örnekleri görebilirsiniz. Karşılıklı aynı cins iki kayanın biri büyük diğeri ise küçük. Kırmızı yapraklı bitkiler simetrik olarak yerleştirilmiş ancak biri uzun karşısındaki kısa.

Bir Japon bahçesi doğanın küçük bir yansımasıdır. Bulunduğunuz çevrede bulunan ağaçları, bitkileri kullanın. Bahçeniz düz ise yapay tepeler oluşturmaya çalışmayın.

Bahçenin sınırlarını belirleyin. Japon bahçeleri doğanın bir kopyası olduğundan bu alanı çitlerle çevrelemek ve bahçeyi ayırmak önemlidir. Burada dikkat eidlecek nokta çitlerin yasak duygusu yaratmaması ve engel gibi görünmemesidir. Çitler çevreledikleri bahçe ile bir bütün olabilmelidir. Bunun için çitlerin bitkilerle sarılması ya da bahçeye uyumlu renkte boyanması çözüm olabilir.

Tam tersi bir yaklaşımla çitin bir bölümüne dikkat çekilerek, bahçenin arka fonundaki bir dağ manzarasına ya da komşunun bahçesindeki ağaca vurgu yapılablir. Bu şekilde uzaktaki bir manzarayı da bahçenize katmış olursunuz. Ahşap çitler Japon temalı bahçeler için idealdir.

Bahçe kapısının dışarıya tümüyle kapalı olmasındansa, dış dünyayı da gösterecek şekilde örneğin parmaklıklı bir kapı olması tercih edilir.

Ne tür bir bahçe istediğinize karar verin. Bazı Japon bahçeleri gezinti için düzenlenmiştir. Kıvrılan bir yol çizen taşlar bahçenin içinde bilinmeyen bir yöne doğru uzayıp gider gibi düzenlenir. Bazı Japon bahçeleri ise avlu bahçeleridir. Yine ana öğeler çakıl taşları, odak noktası bir ağaç ve su yer alır. Diğer düzenlemeden farklı olarak oturma grubu göze çarpar. Ancak her halükarda Japon bahçeleri zihni de dinginleştirmeyi amaçlar

Her mevsimi dikkate alın. Japon bahçelerinde mevsimin değişeceği önceden hesaplanmıştır. Mevsim döndükçe bahçe farklı renklere bürünecek, yeni bir manzara ortaya çıkacak şekilde planlanır. Örneğin yazın ardından bahçeniz çırılçıplak kalmamalı, sonbaharın güzelliklerini yansıtacak bitkilere yer verilmiş olmalıdır.

 

Anahtar Kelimeler: bahçe, dekorasyon,
Bu haber toplam 8128 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Sağlıklı Bir Ev İçin Dyson’dan İpuçları
Türkiye’de insanlar umumi tuvaletleri kullanmak konusunda endişeli
Homend Alex Robot Süpürge
Yeni yılda Siemens teknolojisi
Akıllı Ateş Ölçer ile Vücut Sıcaklığınız Takip Altında
Yenilenme, arınma ve yeniden yapılanma vakti 2021
Eufy HomeVac S11 Go
Evyap markalarına Effie 2020’de iki ödül
Dudaklar Hakkında Herşey
Kilo kontrolünüze zarif bir eşlikçi:
Samsung Q95T QLED Smart 4K TV
HUAWEI WATCH FIT ile rengini seç
Süpürgenin En Mükemmel Hali: Arçelik Imperium® Go
EVLERDE ROBOT SÜPÜRGE DÖNEMİ
 
Fotogaleri
Videogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1653 Batı Anadolu'daki şiddetli depremde, Denizli, Nazilli, Tire ve Uşak'ta evler yıkıldı, binlerce kişi öldü ve yaralandı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.