Akıllı Kadınlar
PUMA’nın Yeni Koleksiyonu ‘Pearl Shimmer’
PUMA’nın Yeni Koleksiyonu ‘Pearl Shimmer’
 
EKLEM AĞRILARI KÖK HÜCRE TEDAVİSİ İLE SON BULABİLİYOR
EKLEM AĞRILARI KÖK HÜCRE TEDAVİSİ İLE SON BULABİLİYOR
 
Grip ve zatürre aşısı yapılmalı mı?
Grip ve zatürre aşısı yapılmalı mı?
 
Sonbahar’da güneş kremi kullanımının önemi
Sonbahar’da güneş kremi kullanımının önemi
Bahçeniz İçin Bir Tema: Japon Bahçeleri
 

Bahçeniz İçin Bir Tema: Japon Bahçeleri

Bir Japon bahçesi tüm doğallığı ve sadeliği ile sanki kendiliğinden oluşmuş gibi görünür. Oysa bu tip bir bahçe oluşturmak hiç de kolay bir iş değildir

20 Kasım 2012 Salı 14:56
Yazdır

Japon bahçelerinde her öğe dikkatle seçilir ve bahçenin her yanı aynı güzellikte olacak şekilde yerleştirilir. Buna rağmen bir Japon bahçesinin dekorasyonu hiçbir zaman tam olarak bitmez çünkü doğa hep değişir ve bahçe de bunu yansıtmalıdır.

Elbette herhangi bir bahçeyi, bir Japon bahçesine dönüştürmek epey zahmetli olacaktır. Ancak bu bahçelerin belli başlı özelliklerini öğrendikten sonra kendi bahçenizde uygulamak isteyeceğiniz bazı ipuçları yakalayabilirsiniz. Gelelim bu özelliklerin neler olduğuna.

Denge ve simetriyi zıtlıklarla harmanlayın. Rengi aynı olan bitkilerin farklı boylarda olması, boyu ve rengi aynı objelerin formlarının uyuşmaması gibi. Yukarıdaki fotoğraflarda örnekleri görebilirsiniz. Karşılıklı aynı cins iki kayanın biri büyük diğeri ise küçük. Kırmızı yapraklı bitkiler simetrik olarak yerleştirilmiş ancak biri uzun karşısındaki kısa.

Bir Japon bahçesi doğanın küçük bir yansımasıdır. Bulunduğunuz çevrede bulunan ağaçları, bitkileri kullanın. Bahçeniz düz ise yapay tepeler oluşturmaya çalışmayın.

Bahçenin sınırlarını belirleyin. Japon bahçeleri doğanın bir kopyası olduğundan bu alanı çitlerle çevrelemek ve bahçeyi ayırmak önemlidir. Burada dikkat eidlecek nokta çitlerin yasak duygusu yaratmaması ve engel gibi görünmemesidir. Çitler çevreledikleri bahçe ile bir bütün olabilmelidir. Bunun için çitlerin bitkilerle sarılması ya da bahçeye uyumlu renkte boyanması çözüm olabilir.

Tam tersi bir yaklaşımla çitin bir bölümüne dikkat çekilerek, bahçenin arka fonundaki bir dağ manzarasına ya da komşunun bahçesindeki ağaca vurgu yapılablir. Bu şekilde uzaktaki bir manzarayı da bahçenize katmış olursunuz. Ahşap çitler Japon temalı bahçeler için idealdir.

Bahçe kapısının dışarıya tümüyle kapalı olmasındansa, dış dünyayı da gösterecek şekilde örneğin parmaklıklı bir kapı olması tercih edilir.

Ne tür bir bahçe istediğinize karar verin. Bazı Japon bahçeleri gezinti için düzenlenmiştir. Kıvrılan bir yol çizen taşlar bahçenin içinde bilinmeyen bir yöne doğru uzayıp gider gibi düzenlenir. Bazı Japon bahçeleri ise avlu bahçeleridir. Yine ana öğeler çakıl taşları, odak noktası bir ağaç ve su yer alır. Diğer düzenlemeden farklı olarak oturma grubu göze çarpar. Ancak her halükarda Japon bahçeleri zihni de dinginleştirmeyi amaçlar

Her mevsimi dikkate alın. Japon bahçelerinde mevsimin değişeceği önceden hesaplanmıştır. Mevsim döndükçe bahçe farklı renklere bürünecek, yeni bir manzara ortaya çıkacak şekilde planlanır. Örneğin yazın ardından bahçeniz çırılçıplak kalmamalı, sonbaharın güzelliklerini yansıtacak bitkilere yer verilmiş olmalıdır.

 

Anahtar Kelimeler: bahçe, dekorasyon,
Bu haber toplam 5650 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
EVLERDE ROBOT SÜPÜRGE DÖNEMİ
VİKO MULTİ-LET ŞOK KORUMALI PRİZLERLE EVİNİZDEKİ CİHAZLAR GÜVENDE!
PUMA’nın Yeni Koleksiyonu ‘Pearl Shimmer’
Sonbahar’da güneş kremi kullanımının önemi
Michael Kors ile Yıldızlara Yolculuk
HUAWEI, akıllı dinamik gürültü engelleme
Saçlarımıza kış bakımı
Arzum Steamline Buharlı Ütü
Anker Eufy RoboVac ile Akıllı Ev Temizliğine İkisi Bir Arada Çözüm
Köpük köpük temizlik
Güzellik ipuçları: BB krem nedir ve nasıl kullanılır?
Lavanta Yağı Saça Nasıl Uygulanır? Faydaları Nelerdir?
LG, Tüketicileri Geleceğin Çamaşır Makinesi ile Tanıştırıyor
Wellness trendini Eufy Akıllı Tartı ile yakalayın
 
Fotogaleri
Videogaleri
Yazarlar
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1937 Nyon Antlaşması, TBMM'de kabul edildi.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.