Akıllı Kadınlar
Homend Alex Robot Süpürge
Homend Alex Robot Süpürge
 
Akıllı Ateş Ölçer ile Vücut Sıcaklığınız Takip Altında
Akıllı Ateş Ölçer ile Vücut Sıcaklığınız Takip Altında
 
PUMA’nın Yeni Koleksiyonu ‘Pearl Shimmer’
PUMA’nın Yeni Koleksiyonu ‘Pearl Shimmer’
 
EKLEM AĞRILARI KÖK HÜCRE TEDAVİSİ İLE SON BULABİLİYOR
EKLEM AĞRILARI KÖK HÜCRE TEDAVİSİ İLE SON BULABİLİYOR
Bebeklerde Reflü Oluşumunu Tetikleyen 6 Hata
 

Bebeklerde Reflü Oluşumunu Tetikleyen 6 Hata

Bebeğinizi düz yatakta yatırmayın!

22 Haziran 2015 Pazartesi 17:27
Yazdır

Mide içeriğinin herhangi bir nedene bağlı olarak yemek borusuna doğru geri kaçması olarak tanımlanan reflü  yetişkin hastalığı olarak bilinse de, aslında bebeklerde ve çocuklarda daha sık görülüyor. En sık da ilk 1 yaşta ortaya çıkıyor.  Bunun nedeni ise bu dönemde mide ile yemek borusu arasındaki sfinkter denilen kaslı yapının gelişmemiş olması ve bunun da geriye doğru kaçaklara yol açması. Fizyolojik reflü 1 yaşına kadar çocuklarda genellikle çok hafif derecede ve günde birkaç kez oluyor ve bu durum normal kabul ediliyor. Bebeklik döneminde başlayan reflünün yüzde 80 gibi büyük bir oranı zaten kendiliğinden ortadan kalkıyor. Ancak hastalığa dönüştüğü takdirde astım benzeri hava yolu duyarlılıklarına, yemek borusunda tahribata ve tekrarlayan orta kulak iltihapları ile zatürree’ye neden olabiliyor. Bu yüzden uzun süren ve tekrarlayan öksürük ile kusmalarda zaman kaybetmeden doktora başvurmak çok önemli. Ancak en önemlisi, ebeveyn olarak bebeklerde reflüyü tetikleyen hatalardan kaçınmak gerekiyor.  Acıbadem Fulya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Yunus Emre Mercan, ebeveynlerin sıkça yaptıkları ve reflüyü tetikleyen hataları şöyle anlattı.

Bu hatalar bebeklerde reflüyü tetikliyor

İlk 1 yaşta mide ile özefagus arasındaki yapının gelişmemesi reflünün en önemli nedenini oluşturuyor. Ebeveynlerin yaptıkları hatalar da reflü oluşumunu tetikleyebiliyor.

1.    Bebeği ilk 1 yaşta en az 30 derecelik açıda bir yatakta yatırmayıp, düz bir yatakta yatırmak,

2.    Besledikten hemen sonra yatış pozisyonuna getirmek,

3.    Yatmadan hemen önce beslemek,

4. Beslenme sonrasında gazını çıkartmamak,

5. Mide kapasitesini aşacak şekilde aşırı beslemek,

6.    Beslenme sonrası bebeğin ağlama ile gülme gibi karın kaslarını hareket ettiren ve hava yutmasına yol açan hareketler yaptırmak.

Teşhisi zor bir hastalık

Reflü çocuklarda çok değişik belirtilerle kendini gösterdiği için çoğu zaman tanımlanması güç oluyor. Dr. Yunus Emre Mercan, fışkırır tarzda öksürük ve efor sarf etmeden, kendiliğinden, mide bulantısı olmaksızın gelişen kusmanın reflünün tipik belirtlerini oluşturduğuna dikkat çekerek diğer belirtileri şöyle sıralıyor:

“Reflü bazen bebeklerde kusmayla birlikte ya da kusma olmadan çok farklı belirtilerle de ortaya çıkabiliyor. Örneğin yenidoğan ve bebek reflüsünde anlık solunum durmaları, hırıltılı solunum, burun tıkanıklığı, huzursuzluk, beslenmeyi reddetme, beslenmede güçlük (öğürme, boğazına kaçırma), beslenme sonrası ağlamalar, kilo alınımında duraksama gibi tipik olmayan belirtiler de olabiliyor. Reflü ilerledikçe havayolu duyarlılığı, tekrarlayan ve uzun süren üst solunum yolu enfeksiyonları, tekrarlayan orta kulak iltihapları ve diş çürükleri ortaya çıkabiliyor. Daha büyük çocuklarda ise göğüste yanma hissi, göğüs veya mide ağrısı gibi şikayetler olabiliyor. Reflü’nün teşhisi zor olduğu için genellikle öksürük, grip şurupları ve antibiyotik tedavisi veriliyor. Ancak sorunun kaynağı tedavi edilmediği için uzun süren ve tekrarlayan öksürük ile kusmalar çocukta büyük sorunlar yaratabiliyor.”

İlaç tedavisi genellikle yeterli oluyor

Reflü tanısı konulduktan sonra ilk olarak yaşam tarzı değişiklikleri öneriliyor. Dr. Yunus Emre Mercan, reflü şikayetleri devam ettiği takdirde kademeli olarak ilaç tedavisine geçildiğini belirterek şu bilgileri veriyor: “Yaşam tarzı değişiklikleri ve ortalama 3-6 ay süren ilaç tedavisiyle reflü genellikle ortadan kalkıyor.  Eğer sorun geçmezse bu durumda cerrahi yöntem gündeme geliyor. Büyüme-gelişme duraklaması olan, nörolojik problemleri olan, akciğerlerine devamlı mide içeriği kaçan ve bu yüzden zatürre geçiren, hava yolu duyarlılığı olan ve yemek borusunda darlık olan çocuklara da cerrahi operasyon yapılıyor. Yetişkin çağı reflülerine nazaran çocukluk çağı reflülerinde cerrahi operasyon çok daha az yapılıyor.”

Anahtar Kelimeler: bebeğinizi, düz, yatakta, yatırmayın,
Bu haber toplam 6228 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Bebeğin büyümesi, annenin gebelik süresince yeterli beslenmesi ile mümkün
Emzirmek, Anne Sağlığı Açısından da Faydalı
Çocuğunuzun hassas cildini papatyayla koruyun!
Okul Başarısızlığının Nedeni Sadece Öğrenci Değildir
Parmak Emmesi Normal Mi?
İkiz Gebelik Nasıl Anlaşılır Belirtileri Nelerdir
Bebeğinizin Gözleri Çok mu Yaşarıyor
Emzirirken Nasıl Beslenmelisiniz?
Emeklemesi İçin Bebeğinize Fırsat Verin!
Bebeklerde Demir İhtiyacı
Bebeğinizi Memeden Nasıl Keseceksiniz!
Çocuğunuz Stres Yaşıyor Olabilir
Çocuğunuz İçin İlkyardım Öğrenin
Hangi Yaşta Hangi Spor
 
Fotogaleri
Videogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1653 Batı Anadolu'daki şiddetli depremde, Denizli, Nazilli, Tire ve Uşak'ta evler yıkıldı, binlerce kişi öldü ve yaralandı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.