Akıllı Kadınlar
Homend Alex Robot Süpürge
Homend Alex Robot Süpürge
 
Akıllı Ateş Ölçer ile Vücut Sıcaklığınız Takip Altında
Akıllı Ateş Ölçer ile Vücut Sıcaklığınız Takip Altında
 
PUMA’nın Yeni Koleksiyonu ‘Pearl Shimmer’
PUMA’nın Yeni Koleksiyonu ‘Pearl Shimmer’
 
EKLEM AĞRILARI KÖK HÜCRE TEDAVİSİ İLE SON BULABİLİYOR
EKLEM AĞRILARI KÖK HÜCRE TEDAVİSİ İLE SON BULABİLİYOR
Boynu Güçlendiren Egzersizler Nelerdir?
 

Boynu Güçlendiren Egzersizler Nelerdir?

Herkes gün içerisinden bilgisayar, telefon ya da kitaplarla çok fazla ilgilenmektedir.

23 Haziran 2015 Salı 15:13
Yazdır

Bunlara ek olarak akşamları bir de televizyon izlenmektedir. Bütün bu aktiviteler boynu hareketsiz bırakmaktadır. Bu nedenle boyun kasları güçsüzleşmekte ve omurganın üst kısmını taşıyamayacak hale gelmektedir. Daha sonra omurganın şeklinin bozulmasından dolayı sinirler zedelenmekte ve boyunda yer yer şiddetli ağrılar görülmeye başlanmaktadır. Bu ağrılara yakalanmamak için boyun kaslarının güçlendirilmesi gerekmektedir.

Boyun Güçlendiren Egzersizler

Boyun güçlendiren birçok egzersiz bulunmaktadır. Bunların birçoğu ofiste sandalyede otururken ya da evde dinlenirken basitçe yapabileceğiniz hareketlerdir. Bu hareketleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • İlk olarak vücudunuz sabit kalacak şekilde başınızı sağa, sola, öne ve arkaya hareket ettirin. Bu işlemi kaslarınızın gerildiği yere kadar yapmalısınız. Bu sayede boyun kaslarınız uzayacak ve kaslarınız hamlıktan kurtulacaktır.
  • Daha sonra sol elinizi başınızın sol kısmına koyarak elinizle başınızı sağ tarafa doğru ittirmeye çalışın aynı zamanda başınızlada elinize ters hareket uygulayın. Bu hareket esnasında başınız kesinlikle hareketsiz kalmalıdır. Bu hareketi sağ elinizle başınızın sağ kısmınada yapın. Bu sayede boynunuzun sağındaki ve solundaki kasları güçlendirmiş olursunuz.
  • Yukarıdaki egzersizin aynısını çift elinizi kullanarak önce ellerinizi alnınıza daha sonra da başınızın arka kısmına koyarak tekrarlayın. Bu sayede boynuzun arkasındaki ve önündeki kaslarda güçlenecektir.
  • Boyun kasları omuz kaslarıyla bağlantılıdır. Bu yüzden boyun kasları güçsüz olan kişiler omuzlarında da ağrı hissetmektedir. Kollarınızı yana doğru açın ve dirsekten aşağısın yukarı açın. (Kollarınız L şeklini alsın) Daha sonra ellerinizi açıp kapatarak kelebek hareketi yapın. Bu sayede omuzun arkasından boynunuza uzanan kaslar güçlenecektir. Bu sayede boyun ağrılarınız da azalacaktır.
  • Omuzlarınız boynunuza yaklaştırarak omuzlarınızı 360 derece çevirin. Bu sayede boyun ve omuz kaslarını geliştirmiş olacaksınız.

Bu egzersizlerin hepsi bölgesel kasları geliştirmektedir. Boyun kaslarını güçlendirmek için doktorların da tavsiye ettiği yüzme aktivetisi yapmalısınız. Bu sayede boyun kasları tamamıyla çalışarak güçlenmektedir. Özellikle ters yüzmek boyun kaslarını ciddi anlamda güçlendirmektedir.

Anahtar Kelimeler: herkes, gün, içerisinden, bilgisayar, telefon, kitaplarla
Bu haber toplam 7996 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
KIŞ KİLOLARINA ZEMİN HAZIRLAYAN 7 ETKEN!
Yağ Eriten Detoks Kürleri
8 Adımda Saglıklı Beslenme
Yeşil Çay’ın Bilinmeyenleri ve Faydaları
Ramazan Ayı Boyunca Dikkat Edilmesi Gerekenler
Crossfit'le Nasıl Kilo Verilir?
Mekikle Göbek Erir Mi?
Dambıl Öncesi Nasıl Isınılır?
Adonis Kası Nasıl Geliştirilir?
Ön Kol Evde Nasıl Geliştirilir?
Basen Hangi Hareketlerle Eritilir?
Üçgen Vücut Ne Kadar Zamanda Yapılır?
Mekik Sehpası Nasıl Kullanılır?
Bilek Nasıl Güçlenir?
 
Fotogaleri
Videogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1653 Batı Anadolu'daki şiddetli depremde, Denizli, Nazilli, Tire ve Uşak'ta evler yıkıldı, binlerce kişi öldü ve yaralandı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.