Akıllı Kadınlar
Homend Alex Robot Süpürge
Homend Alex Robot Süpürge
 
Akıllı Ateş Ölçer ile Vücut Sıcaklığınız Takip Altında
Akıllı Ateş Ölçer ile Vücut Sıcaklığınız Takip Altında
 
PUMA’nın Yeni Koleksiyonu ‘Pearl Shimmer’
PUMA’nın Yeni Koleksiyonu ‘Pearl Shimmer’
 
EKLEM AĞRILARI KÖK HÜCRE TEDAVİSİ İLE SON BULABİLİYOR
EKLEM AĞRILARI KÖK HÜCRE TEDAVİSİ İLE SON BULABİLİYOR
Dambıl Öncesi Nasıl Isınılır?
 

Dambıl Öncesi Nasıl Isınılır?

Kolay taşınırlığı ve az yer kaplamasıyla evlerimizin bir köşesinde bulundurduğumuz ve boş zamanlarımızda onunla çalışıp spor yaptığımız dambıllar vücudu sıkılaştırmaya oldukça yardımcıdır.

23 Haziran 2015 Salı 15:17
Yazdır

Tek ya da çift dambılla birçok hareket yapmak mümkün. Kol, kanat, göğüs, omuz, sırt ve daha birçok yeri geliştirmeye yarayan dambılla çalışmaya başlamadan önce doğru şekilde ısınmak gerekir.

Artan kan dolaşımı ve esneklikle birlikte yapılan sporlar her zaman daha sağlıklıdır. Isınmadan yapılan sporlarda yaşanan sakatlıklar oldukça dikkat çekici. Spor hayatımızın erkenden bitmemesi için en hafif hareketlerden önce bile vücudu iyice ısındırmak gerekir.

Dambılla vücudumuzun neresini çalıştıracağımıza bağlı olarak ısınma şeklimiz değişebilir. Ancak ne olursa olsun spor öncesi koşu çok önemlidir. Hafif tempoda başlayıp kademeli bir şekilde artırılarak yapılan 15 dakikalık koşu, vücudumuzun ısınmasını ve kan dolaşımının artmasını sağlar. Uyarılan kaslar, güzel bir ısınma koşusunun ardından yapılan açma germe hareketleriyle tamamen kıvama gelir.

Dambılla çalışmaya başlamadan önce yaptığımız koşunun ardından kollarımızı iyice ısıtmalıyız. Kolları bükmeden iki tarafa doğru daireler çizmek ısınmaya yardımcı olur. Bu hareket özellikle soğuk havalarda en çok üşüyen yerler olan parmak uçlarının ısınmasına bire birdir. Kolumuzu ne kadar seri ve doğru şekilde çevirirsek ısınma o kadar etkili olur.

Isınmadan sonra kollarımızı iyice germeliyiz. Kolları germede en güzel yöntemlerden biri, bir kolumuzu dik şekilde içe doğru büküp, diğer kolumuzla büktüğümüz kolun dirseğinden baskı uygulamaktır. Bu hareket her iki kolda da uygulandıktan sonra dirsekten kırık şekilde kafamızın arkasına götürdüğümüz kolumuzu diğer elimizin yardımıyla aşağı doğru iterek arka kol dediğimiz bölgeyi ve kanatları esnetebiliriz.

Dambıllarla göğüs çalışacaksak, göğüs kaslarını esnetmek için bize gereken tek şey sabit bir nesne. Bu duvar ya da yerinden oynamayan bir direk olabilir. Bir elimizi nesneye dayadıktan sonra vücudumuzu açabildiğimiz kadar ters tarafa doğru açıp göğüs kaslarının esnemesini sağlayabiliriz.

Isınma hareketlerinde dikkat edilmesi gereken nokta, koşuyu vücut terledikten biraz sonra bırakmaktır. Vücudu çok fazla yormayıp ağırlık çalışmasına da enerji bırakmak gerekir. Açma germede ise acıyı hissettiğimiz yerde durup 15 saniye civarı beklemeliyiz. Bu ısınma hareketlerini, spor sonunda da uygularsak yorgunluğu alır, vücutta laktik asit birikmesini önleriz.

Anahtar Kelimeler: kolay, taşınırlığı, yer, kaplamasıyla, evlerimizin, köşesinde
Bu haber toplam 9050 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
KIŞ KİLOLARINA ZEMİN HAZIRLAYAN 7 ETKEN!
Yağ Eriten Detoks Kürleri
8 Adımda Saglıklı Beslenme
Yeşil Çay’ın Bilinmeyenleri ve Faydaları
Ramazan Ayı Boyunca Dikkat Edilmesi Gerekenler
Crossfit'le Nasıl Kilo Verilir?
Mekikle Göbek Erir Mi?
Adonis Kası Nasıl Geliştirilir?
Boynu Güçlendiren Egzersizler Nelerdir?
Ön Kol Evde Nasıl Geliştirilir?
Basen Hangi Hareketlerle Eritilir?
Üçgen Vücut Ne Kadar Zamanda Yapılır?
Mekik Sehpası Nasıl Kullanılır?
Bilek Nasıl Güçlenir?
 
Fotogaleri
Videogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1653 Batı Anadolu'daki şiddetli depremde, Denizli, Nazilli, Tire ve Uşak'ta evler yıkıldı, binlerce kişi öldü ve yaralandı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.