Akıllı Kadınlar
Homend Alex Robot Süpürge
Homend Alex Robot Süpürge
 
Akıllı Ateş Ölçer ile Vücut Sıcaklığınız Takip Altında
Akıllı Ateş Ölçer ile Vücut Sıcaklığınız Takip Altında
 
PUMA’nın Yeni Koleksiyonu ‘Pearl Shimmer’
PUMA’nın Yeni Koleksiyonu ‘Pearl Shimmer’
 
EKLEM AĞRILARI KÖK HÜCRE TEDAVİSİ İLE SON BULABİLİYOR
EKLEM AĞRILARI KÖK HÜCRE TEDAVİSİ İLE SON BULABİLİYOR
Gebelikte Tansiyon Bebeği Nasıl Etkiler?
 

Gebelikte Tansiyon Bebeği Nasıl Etkiler?

Gebelik sürecinde anne adayının dikkatli olması gerekir. Hamilelik her anne adayı için özel bir dönemdir. Yüksek dikkat gerektiren bu süreçte başınıza bazı sağlık problerinin gelmesi çok doğaldır.

23 Haziran 2015 Salı 13:53
Yazdır

Gebelikten kaynaklanan damar genişlemeleri sonucu bazı tansiyona bağlı rahatsızlıklar geçirebilirsiniz. Bu gibi durumlarda dikkatli davranmalısınız. Damarlarınızda olşan yüksek kan basıncı sonucu tansiyon ritminizde yükselmeler yaşanabilir. Ayrıca damarlarınızda oluşan genişlemeler sonucu normal kan miktarınızın yetersiz kalması sonucu tansiyon düşüklüğü yaşayabilirsiniz. Gebelik sürecinde düşük tansiyon durumları yüksek tansiyon durumlarına farkla daha az rastlanırlar. Gebeliğe bağlı olarak düşük tansiyonlar genellikle gebeliğin ilk aylarında rastlanır. Buna bağlı olarak çok nadir görülse de gebeliğin ilerleyen dönemlerinde tansiyon düşmelerine bağlı rahatsızlıklar olabilmektedir. Tansiyon düşmesi; baş dönmesi, göz kararması, halsizlik, bitkinlik, yorgunluk, sersemlik gibi belirtiler gösterebilir. Tansiyon düşmesine bağlı olarak bayılmalar yaşanabilir. Gebeliğin ilk aylarında mide bulantılarına bağlı olarak kusmalar yaşanır. Bu durum sonunda tansiyon düşüklüğü olabilir. Ya da başka bir etken olarak da yatış pozisyonu gösterilebiliR. Sağ tarafına doğru yatan gebelerde rahmin toplar damarlara baskı yapması yapması sonucu tansiyon düşüklüğü yaşanabilir. Tansiyon yükselmesi ise gebeliğe bağlı olarak 5. aydan sonra gerçekleşir. Gebeliğin ilk 5 ayı içinde tansiyon yükselmesi az rastlanılan bir durumdur. Daha sonraki dönemlerde dikkatli davranılması gerekir. Gebelikte tansiyon yükselmesi, anne adayının bebeği yabancı bir cisim gibi algılaması sonucu ortaya çıkmaktadır. Gebelik sürecindeki tansiyon yükselmesi sırasında ise anne adayı bilici yarı açık ya da bilinci tamamen kapalı biçimde rahatsızlıklar geçirebilir.

Peki gebelikte tansiyon bebeği etkiler mi?

Gebelik sürecinda tansiyon ne yazıkki hem anne adayı hem de bebek için oldukça tehlikelidir. Bebeği ciddi düzeyde etkiler. Bebeğe giden kan akımı azaldığı için bebeğin gelişimi ve büyümesi yavaşlar. Bebekte gerilemeler meydana gelebilir. Bebeğin etrafındaki su miktarı azalabilir. Eğer gebelik sırasında bebeğin büyümesi durursa ve su miktarı azalirsa, bebeği kaybetme riski çok yüksektir. Bu noktada bebeği kaybetmeden önce gebelik sonlandırılır. Ancak bu durumlarda, tansiyona bağlı erken doğum gerçekleştiğinde bebeğin beyin gelişiminde problemler yaşanabilir. Ya da göz dibi kanaması olarak isimlendirilen rahatsızlıklara sık rastlanmaktadır. Bebekte gelişim gerilikleri yaşanabilir. Bu durum sık rastlanılır. Anne adayının ağır tansiyon nöbetleri geçirmesi sonucu bebeğin problemli doğması da sık rastlanılan problemlerdendir.

Anahtar Kelimeler: gebelikte tansiyon,
Bu haber toplam 11366 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Kolay Gebe Nasıl Kalınır?
Tedaviniz İçin Nasıl Bir Tüp Bebek Merkezi Seçmelisiniz?
İkinci Hamilelik Nasıl Olur?
Çikolata Kistinin Hamileliğe Etkisi
Hamileyken Yapılan Yürüyüş
Hamileliğin Hangi Döneminde Uçak Yolculuğu Yapılabilir?
Hamilelikte Sistit Nasıl Geçer?
Hamilelikte Sistit Neden Olur?
Hamilelikte Sivilce
Bebeğimin Cinsiyetini Nezaman Öğrenebilirim?
Hamilelikte Tüy Dökücü Krem Kullanılır mı?
Doğum Yapmak Rahim Kanserini
Hamilelik Belirtileri
Hamilelikte Egzersiz Yaşam Tarzı
 
Fotogaleri
Videogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1653 Batı Anadolu'daki şiddetli depremde, Denizli, Nazilli, Tire ve Uşak'ta evler yıkıldı, binlerce kişi öldü ve yaralandı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.