Akıllı Kadınlar
Homend Alex Robot Süpürge
Homend Alex Robot Süpürge
 
Akıllı Ateş Ölçer ile Vücut Sıcaklığınız Takip Altında
Akıllı Ateş Ölçer ile Vücut Sıcaklığınız Takip Altında
 
PUMA’nın Yeni Koleksiyonu ‘Pearl Shimmer’
PUMA’nın Yeni Koleksiyonu ‘Pearl Shimmer’
 
EKLEM AĞRILARI KÖK HÜCRE TEDAVİSİ İLE SON BULABİLİYOR
EKLEM AĞRILARI KÖK HÜCRE TEDAVİSİ İLE SON BULABİLİYOR
Hamile Kalmak için Hazırmısınız
 

Hamile Kalmak için Hazırmısınız

Gebelik doğru zamanda doğru şartlar altında gerçekleştiği ve devam ettiği sürece, sağlığınız için çok olumlu bir biyolojik olaydır, bedeniniz ve ruhunuz yararınadır

12 Kasım 2012 Pazartesi 13:25
Yazdır

Aksi durumda,az olasılıkla da olsa istenmeyen tatsız bir olayın başlangıcı olabilir. 

Üreme çağına gelmiş her yetişkin bayanın gebe kalmasından daha doğal bir şey olamaz. Bu kadar doğal bir olayda nasıl risk olur diye hemen itirazı basmak isteriz. Fakat doğal olayların gelişiminde nasıl bazen felaketler yaşanıyorsa, bir gebelik sırasında da hastalığa yol açabilecek bazı riskler gebeleri beklemektedir. Bu riskler o kişinin genetik özelliklerinden kaynaklanabildiği gibi, gebe kalmaya karar verdiği yaşamakta olduğu çevre faktörleri ve doğduğu günden itibaren geliştirdiği yaşama, yeme ve içme alışkanlıkları ile de ilişkili olabilir. 

Bir gebelik gelişimi sırasında, gebenin yaşamsal organları kendi bedenine ek olarak ayrıca büyümekte olan bir canlının yani bebeğin de hizmetinde olurlar. Başka bir deyimle gebelik ayları büyüdükçe, anne organlarına düşen yük de büyümektedir. 

Eğer gebelik öncesi belirti vermeyen bir hastalık varsa, gebelik olaylarının ilerlemesiyle ortaya çıkmaya, gebeyi ve bebeği riske etmeye başlarlar. Bu risk durumu fark edilmez veya fark etmekte gecikilirse ve tedavi edilmezse, gebeyi kolayca yüksek riskli bir gebe adayı yapacaktır. Yüksek riskli gebeden söz ediyorsak, kontrol altına alınmadığı takdirde annenin veya bebeğin yaşamını tehdit eder bir riskten bahsediyoruz demektir.
Bir gebelik sırasında en sık rastlanan ve korkulan risklerin başında, gebelikle gelen hipertansiyon ve şeker hastalığıdır. Bu hastalıkların ortaya çıkmasında kişinin genetik eğilimi olabileceği gibi, o kişinin gebelikten önce sigara içiyor, alkol alıyor, anormal kilolu ve yaşlı olması da kolaylaştırıcı faktörlerdendir. Ayrıca, kansızlık benzeri kan hastalıkları, kalp ve damar hastalıkları, tiroid bezi çalışma bozuklukları, böbrek ve karaciğer yetmezlikleri, akciğer hastalıkları, allerjik ve romatizmal hastalıklar gebelikte risk oluşturacak durumlardır. Bütün bunlar gebelik öncesi gebe adayı tarafından bilinmeyebilir ve gebelik süresi ilerledikçe görünür hale de gelebilir.
Hastalıklara ve detaylarına burada girmeye gerek yok. Bilinmesi gereken, gebe adaylarının gebe kalmadan önce kendilerini gebeliğe hazırlamalarıdır. İlk yapılacak iş yeme içme ve çevre düzenini gözden geçirmeleridir. Sigara ve alkol alışkanlığı varsa öncelikle bırakılmalıdır. İşlenmiş gıda alımından çok, doğal gıdalara yönelinmelidir. Normal kiloda değilse, nedenini araştırmalıdır. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanına görünerek, kendine ait olabilecek risk faktörleri neler, onların belirlenmesini sağlamalıdır. 

Böyle bir başvuru aynı zamanda üreme organlarınızın da gebe kalmadan önce sağlıklı olduğunuzun onayı olacaktır. Gebelik öncesi kan ve idrardan yapılan size özel bazı testler, sizde ileride ortaya çıkabilecek bazı hastalıkları gösterebileceği gibi, gebelik sırasında düşük veya erken doğum yapacak veya bebeğinizi riske edebilecek bazı enfeksiyonların sizin tarafınızdan taşınıp taşınmadığını ve bağışıklık olup olmadığını da gösterebilir. 

Gebelik sırasında en çok korkulan enfeksiyonlar, kızamıkçık ve toksoplasmosisdir. Gebe kalmadan önce, eğer daha önce geçirmediyseniz kızamıkçık aşısı olmanızda fayda vardır. Toksoplasmosis için bir aşı yoktur. Daha önce geçirilmediyse, kedi ve köpeklerden uzak durulmalı, çiğ et yenmemeli, sebze ve meyveler iyi yıkanmalıdır. Kızamıkçık konusunda da durumunuz belirsiz ise küçük çocuklardan uzak durmanız, gebelik planlamakta olduğunuz zaman önemlidir. 

Unutmayınız, gebe kaldığınızı anladığınız en erken zaman, bebeğiniz beş haftalık sayılacaktır. Gerekli titizliğe, gebelik testi pozitif göstermeden haftalar öncesinde başlamak gerekecektir.

Anahtar Kelimeler: hamile hazırlık, hamile, gebe,
Bu haber toplam 5499 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Kolay Gebe Nasıl Kalınır?
Tedaviniz İçin Nasıl Bir Tüp Bebek Merkezi Seçmelisiniz?
İkinci Hamilelik Nasıl Olur?
Çikolata Kistinin Hamileliğe Etkisi
Hamileyken Yapılan Yürüyüş
Hamileliğin Hangi Döneminde Uçak Yolculuğu Yapılabilir?
Hamilelikte Sistit Nasıl Geçer?
Gebelikte Tansiyon Bebeği Nasıl Etkiler?
Hamilelikte Sistit Neden Olur?
Hamilelikte Sivilce
Bebeğimin Cinsiyetini Nezaman Öğrenebilirim?
Hamilelikte Tüy Dökücü Krem Kullanılır mı?
Doğum Yapmak Rahim Kanserini
Hamilelik Belirtileri
 
Fotogaleri
Videogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1653 Batı Anadolu'daki şiddetli depremde, Denizli, Nazilli, Tire ve Uşak'ta evler yıkıldı, binlerce kişi öldü ve yaralandı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.