Akıllı Kadınlar
Homend Alex Robot Süpürge
Homend Alex Robot Süpürge
 
Akıllı Ateş Ölçer ile Vücut Sıcaklığınız Takip Altında
Akıllı Ateş Ölçer ile Vücut Sıcaklığınız Takip Altında
 
PUMA’nın Yeni Koleksiyonu ‘Pearl Shimmer’
PUMA’nın Yeni Koleksiyonu ‘Pearl Shimmer’
 
EKLEM AĞRILARI KÖK HÜCRE TEDAVİSİ İLE SON BULABİLİYOR
EKLEM AĞRILARI KÖK HÜCRE TEDAVİSİ İLE SON BULABİLİYOR
Havuç Nasıl Kesilir?
 

Havuç Nasıl Kesilir?

Havuç birçok yemekte ya da salatada kullanılan ve A vitamini bakımından zengin olması sebebiyle oldukça faydalı bir sebzedir.

23 Haziran 2015 Salı 17:09
Yazdır

Bazı yemeklerin ya da salataların servisinde de servisi süslemek amacıyla kullanılabilir. Havuç için farklı kesme teknikleri vardır. Havuç yatay, küp küp ya da julyen şeklinde kesilebildiği gibi, bazı kullanımlar için rendelenir.

Havuç, sulu yemeklerde sıklıkla kullanılır. Bu amaçla kullanılacak olan havuç kesilmeden önce dışındaki tabakayı almak için çok keskin olmayan bir bıçak ya da sebze soyucu yardımı ile sıyrılır. Bu işlemden sonra havucu tekrar yıkamalı ve havuç için temiz bir yüzey elde ettiğinizden emin olmalısınız. Daha sonra havucu bir kesme tahtasının üzerine koyarak ya da elinizde yuvarlak parçalar halinde kesin. Havuç, yumuşaması zor bir sebze olduğundan dilimleri çok kalın tutmamaya özen gösterin. Havucu türlü gibi yemeklerde kullanacaksanız, daha iri parçalar halinde doğrayabilirsiniz. Bu tarz yemeklerde kullanılacak havuç küp küp de doğranabilir. Bunun için havucu önce dikey olarak 2-3 parçaya ayırıp, kesilen bu parçaları da küp küp kesmelisiniz. Bu yöntemle kesilen havuç, çorba ve garnitürlerde de kullanılabilir.

Havuç, salatalarda kullanıldığında genellikle rendelenir. Bunun için de, kesme işlemi gibi önce dışındaki tabakayı sıyırıp daha sonra rendeleme işlemini gerçekleştirmelisiniz.

Yine salatalarda, süslemelerde veya özellikle sotelerde kullanılacak havuç julyen şeklinde kesilebilir. Bunun için, havucu öncelikle ince dilimlere ayırmalı ve bu dilimleri de kibrit çöpü boyutunda parçalara bölmelisiniz.

Havucu ne şekilde kesecek olursanız olun keskin bir bıçak kullanmanız faydalı olacaktır. Çünkü havuç, özellikle de iç kısımları oldukça sert olan bir sebze olduğundan keskin olmayan bıçaklar bu işlemi zorlaştıracaktır.

Anahtar Kelimeler: havuç, birçok, yemekte, salatada, kullanılan, vitamini
Bu haber toplam 14246 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Çorba Terbiyesi Neden Kesilir?
Çiğ Süt Nasıl Kaynatılır?
Soya Soslu Tavuk
Reçel Fazla Tatlı Olursa
Kahveleri Süsleyelim
Muskat Hangi Yemeklere Koyulur?
Kekik Nasıl Saklanır?
Kızartma Dondurucuda Nasıl Saklanır?
Buharda Karnabahar Pişirme
Yufkayı Islatma Teknıkleri
Kanola Yağı Nasıl Kullanılır?
Chopstick Nasıl Tutulur?
Ançuez
Lakerda Nasıl Yapılır?
 
Fotogaleri
Videogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1653 Batı Anadolu'daki şiddetli depremde, Denizli, Nazilli, Tire ve Uşak'ta evler yıkıldı, binlerce kişi öldü ve yaralandı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.