Akıllı Kadınlar
Homend Alex Robot Süpürge
Homend Alex Robot Süpürge
 
Akıllı Ateş Ölçer ile Vücut Sıcaklığınız Takip Altında
Akıllı Ateş Ölçer ile Vücut Sıcaklığınız Takip Altında
 
PUMA’nın Yeni Koleksiyonu ‘Pearl Shimmer’
PUMA’nın Yeni Koleksiyonu ‘Pearl Shimmer’
 
EKLEM AĞRILARI KÖK HÜCRE TEDAVİSİ İLE SON BULABİLİYOR
EKLEM AĞRILARI KÖK HÜCRE TEDAVİSİ İLE SON BULABİLİYOR
İslami moda sektörü 2020’de 327 milyar dolara ulaşacak
 

İslami moda sektörü 2020’de 327 milyar dolara ulaşacak

Dubai Odası, Dubai İslami Ekonomi Geliştirme Merkezi (DIEDC) ve Thomson Reuters işbirliğiyle düzenlenen Küresel İslami Ekonomi Zirvesi (GIES) 2015, 5-6 Ekim tarihlerinde Dubai’de gerçekleştirildi.

15 Ekim 2015 Perşembe 12:38
Yazdır

İslami sanat ve moda ile ilgili ana projeksiyonlar ile piyasadaki gelişmeler hakkında bilgi aktarılan zirvede muhafazakar moda sektöründe harcama rakamının 2014’te 230 milyar dolara ulaştığı belirtildi. İslami moda sektörü giderinin 2020’de 327 milyar dolara ulaşacağının öngörüldüğü zirvede, İslami sanat ve moda sektörlerinin öncü isimleri de konuşmacı olarak yer aldı. Zirve konuşmacıları arasında bulunan Modanisa.com Yönetim Kurulu Başkanı Kerim Türe; İslami modanın gelişmesindeki etkenleri katılımcılar ile paylaştı.


İslami ekonominin hızla gelişen sektörlerinden biri olan, küresel yaşam sektöründe önemli bir pazar payına sahip bulunan “İslami sanat ve moda”, 5-6 Ekim’de Dubai’de yapılan Küresel İslami Ekonomi Zirvesi’nde (GIES) konuşuldu. Dubai Odası, Dubai İslami Ekonomi Geliştirme Merkezi (DIEDC) ve Thomson Reuters işbirliğiyle düzenlenen GIES 2015 zirvesi, 2 bini aşkın sayıda politika belirleyici, düşünür ve iş yöneticisini Dubai’de bir araya getirdi. 60 uluslararası konuşmacının yer aldığı 15 oturumda;  İslami ekonomi dahilindeki yedi ana konuya (İslami finans, helal sektörü, aile turizmi, İslami bilgi, İslami sanat ve tasarım, İslami dijital ekonomi ve İslami standartlar) ışık tutacak bilgiler paylaşıldı.

Zirvede, 2014 yılında tesettür modası ya da farklı bir deyişle, İslami moda sektörünün harcaması 230 milyar dolara ulaşarak dünya moda piyasasının % 11’ini oluşturduğu açıklandı. GIES 2015’te yayınlanan Küresel İslami Ekonominin Durumu (SGIE) raporuna göre de; sektörün % 6 büyüyerek 2020 senesine kadar 327 milyar dolara ulaşacağı öngörülüyor.

İslami ekonominin ayrılmaz parçası İslami moda hızla büyüyor

İslami moda ise hızla büyüyen bir diğer pazar ve İslami ekonominin ayrılmaz bir parçası. Küresel gerileme sebebiyle mali baskılarla karşı karşıya olan genel moda sektörünün aksine, İslami modanın büyümeye devam ettiği belirtiliyor. Başta İslam dünyasının doğasında olan muhafazakarlığa hitap eden İslami moda, muhafazakarlığın öncelik taşıdığı diğer bölge ve kültürlerden de talep almakla beraber ana akım moda aktörlerinin de ilgisini çekiyor.

Türkiye’nin yanı sıra Endonezya, Kuveyt ve İngiltere'den temsilcilerin katılımı ile İslami Moda ve Tasarım Konseyi Başkanı Alia Khan başkanlığında gerçekleşen, muhafazakar modanın ele alındığı panelde, dünyanın 1 numaralı muhafazakar moda sitesi seçilen Modanisa.com’un kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Kerim Türe de konuşmacı olarak yer aldı.

Kerim Türe panelde yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Sosyal medya ve internet, İslami modanın küresel ana akıma geçişinin arkasındaki itici faktörlerdir. Dünyanın her yerinde, Müslüman kadınlar, en son trendlerin zarif ve sade olmasına ve İslam kültürüne uygunluğuna dikkat ediyorlar. Onlara; çeşitlilik, kalite ve mükemmel hizmeti bir arada sunan online bir mağaza yoluyla hizmet vermek, hızla gelişen muhafazakar moda piyasasında başarıyı yakalamanın sırrıdır.”

Alia Khan ise yaptığı konuşmada, İslami modanın insanların ilgisini haklı olarak çektiğini belirterek; "Sektör aslında görünenden çok daha fazlasını barındırıyor. Ana akım moda sektörüne, itibar, zarafet ve klasından ödün vermeden modayı kökten değiştirecek nitelikte güçlü çözümler sunarak, öne geçip harika bir örnek teşkil edecek büyük potansiyele sahip." dedi.

Yenilikçi alanlar İslami sanata yatırımı teşvik ediyor

Sanat ve kültür, İslami ekonominin önemli unsurlarını oluşturuyor. İslami sanat; dünyanın her köşesinde müzelerin bel kemiğini oluştururken, koleksiyonluk yatırım olarak da artarak önem kazandı. Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi (GCC) bölgesi ve özellikle de Katar ve BAE’de gerçekleştirilen girişimler, bir yandan kitlelere daha modern seçenekler sunarken, diğer yandan da dikkati, geleneksel dini eserlere olan ilgiyi sürdüren İslami sanata çeviriyor. GCC’nin daha renkli bir kültürel profil oluşturma isetğinin bir parçası olarak Katar’daki Mathaf ve Abu Dabi’deki Guggenheim ile Louvre ve Dubai’deki modern galeriler gibi yenilikçi alanlar, İslami sanata yatırımı teşvik edip yaygınlaşmasında etkili oluyor.

Anahtar Kelimeler: dubai, odası, islami, ekonomi, geliştirme, merkezi
Bu haber toplam 12957 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Renkli Gelin Ayakkabı Modası
Silk and Cashmere’in Rönesans Cesareti ile Yeniden Doğuşa Hazır Mısın?
Hediye Verme Sanatı ve Hediye Önerileri
Yeni İnci Sütyen Koruma Çantası ile “İçiniz” Rahat Olsun
Sektörün Uzmanı,Yeniliklern Ajansı NATIVE!
Güneşle Dans Vakti
Boyunuzu Uzun Gösterecek 8 Öneri
Burberry 2015 Sonbahar/Kış Erkek Koleksiyonunu Tanıttı
Sahibini kaybetmeyen saatler geliyor
Benim annem bir çiçek...
David Beckham'ın tercihi adidas Climachill
FERRE MILANO SAATLERİ
Penti’den İncelten Sihirli Dokunuş
Anneler Günü - VAKKO Dünyası
 
Fotogaleri
Videogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1653 Batı Anadolu'daki şiddetli depremde, Denizli, Nazilli, Tire ve Uşak'ta evler yıkıldı, binlerce kişi öldü ve yaralandı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.