Akıllı Kadınlar
Homend Alex Robot Süpürge
Homend Alex Robot Süpürge
 
Akıllı Ateş Ölçer ile Vücut Sıcaklığınız Takip Altında
Akıllı Ateş Ölçer ile Vücut Sıcaklığınız Takip Altında
 
PUMA’nın Yeni Koleksiyonu ‘Pearl Shimmer’
PUMA’nın Yeni Koleksiyonu ‘Pearl Shimmer’
 
EKLEM AĞRILARI KÖK HÜCRE TEDAVİSİ İLE SON BULABİLİYOR
EKLEM AĞRILARI KÖK HÜCRE TEDAVİSİ İLE SON BULABİLİYOR
Kapalı Balkon Dekorasyonu
 

Kapalı Balkon Dekorasyonu

Giriş katında oturanlar veya havanın çoğunlukla soğuk olduğu iklimlerde yaşayanlar için kapalı balkon daha kullanışlı olabilir. Beton duvar yerine camla çerçeveli kapalı balkonlarda evin sıcaklığından uzaklaşmadan dışarıdaki akışa dahil olunabilir.

21 Kasım 2012 Çarşamba 13:33
Yazdır

Balkon kapatmak için pek çok haklı gerekçe olabilir. Soğuk ve yağışlı havalarda balkonu kullanabilmek, dışarıdaki tozun eve girmesini önlemek ya da giriş katında oturuluyorsa güvenlik ve mahremiyet sağlamak gibi nedenler sıralanabilir. Ancak işin yapı ve dekorasyon kısmına geçmeden önce bu tip girişimlerin kimi zaman kat malikleri arasında problemlere neden olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Balkon kapatmak kanuna aykırı mı?

Eğer müstakil bir ev söz konusu değilse, bir apartmanda sadece bir dairenin balkonunu kapatması apartmanın dış görünümünü bozacağından diğer ev sahipleri tarafından tepki alabilir. Eğer bir apartman dairesinde oturuyorsanız ve balkonunuzu kapatmanız binanın dış cephesinde tutarsız bir görünüme yol açacaksa bazı şikayetlere karşı hazırlıklı olmalısınız. Yakın zamanda İzmir’de bu nedenle açılan bir davada yargıtay, balkon kapatmanın imar suçu olmadığına karar verdi ama bu başka birinin benzer bir mahkeme süreci yaşamayacağı anlamına gelmiyor. Balkonu kapatmadan önce binada benzer bir uygulama var mı bakabilir, apartman yöneticisine konuyu danışabilirsiniz.

Balkon kapatma malzemeleri hangileri?

Balkon kapatmak için ülkemizde genellikle alüminyum doğrama, PVC ya da temperli cam malzeme tercih edilmektedir. Son yıllarda katlanır sistemli camlarla görüş alanını kapatmayan cam balkonların epey revaçta olduğu bir gerçek. Yağmur, rüzgar ya da toz geçirmeyen, sağlıklı cam malzeme alüminyum ve PVC’nin önüne geçmiş gibi görünüyor.

Cam balkon yaptırmakta kararsızsanız bu noktada bazı soruları cevaplamak kararınızı kolaylaştırabilir. Balkonda oturacak mısınız yoksa sadece bir depo olarak mı kullanacaksınız? Balkon nasıl bir manzaraya bakıyor? Ses ve ısı yalıtımı sizin için önemli mi? 

Cam malzeme PVC’ye göre daha sağlıklıdır ve manzaranız kapanmaz. Katlanır camları dilediğinizde kolayca açabilirsiniz. Dilerseniz dışarıdan balkonun içini göstermeyen özellikteki camları seçebilirsiniz. Cam balkonlar toz, rüzgar, yağış geçirmez. Buna karşın cam balkonlar ses ve ısı yalıtımı yapmaz. Kışların çok sert geçtiği bölgelerde cam balkon avantajlı olmayabilir.

Cam balkonlarda kullanılan temperli camlar darbelere karşı dayanıklıdır. Çok şiddetli bir darbe söz konusu olursa tıpkı araba camlarında olduğu gibi çatlar ancak kırılmaz.

Fiyat karşılaştırması yaptığımızda öyle anlaşılıyor ki kaliteli bir PVC malzeme kullanıldığında cam malzemeyle aralarında fazla bir fiyat farkı ortaya çıkmıyor. Ancak PVC’nin kalitesinden ödün verilirse cam balkona oranla daha ucuza balkon kapatmak mümkün.

Oturmayacağınız ve sadece çamaşır asmak ya da eşya depolamak için kullanacağınız balkonlar için alüminyum ya da PVC sistemleri daha hesaplı çözümler olabilir. Balkon keyfi yapmayı düşünenler içinse cam balkonlar daha avantajlı bir seçenek olarak görünüyor.

 

Anahtar Kelimeler: dekorasyon, balkon, kapalı balkon,
Bu haber toplam 10647 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Sağlıklı Bir Ev İçin Dyson’dan İpuçları
Türkiye’de insanlar umumi tuvaletleri kullanmak konusunda endişeli
Homend Alex Robot Süpürge
Yeni yılda Siemens teknolojisi
Akıllı Ateş Ölçer ile Vücut Sıcaklığınız Takip Altında
Yenilenme, arınma ve yeniden yapılanma vakti 2021
Eufy HomeVac S11 Go
Evyap markalarına Effie 2020’de iki ödül
Dudaklar Hakkında Herşey
Kilo kontrolünüze zarif bir eşlikçi:
Samsung Q95T QLED Smart 4K TV
HUAWEI WATCH FIT ile rengini seç
Süpürgenin En Mükemmel Hali: Arçelik Imperium® Go
EVLERDE ROBOT SÜPÜRGE DÖNEMİ
 
Fotogaleri
Videogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1653 Batı Anadolu'daki şiddetli depremde, Denizli, Nazilli, Tire ve Uşak'ta evler yıkıldı, binlerce kişi öldü ve yaralandı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.