Akıllı Kadınlar
Homend Alex Robot Süpürge
Homend Alex Robot Süpürge
 
Akıllı Ateş Ölçer ile Vücut Sıcaklığınız Takip Altında
Akıllı Ateş Ölçer ile Vücut Sıcaklığınız Takip Altında
 
PUMA’nın Yeni Koleksiyonu ‘Pearl Shimmer’
PUMA’nın Yeni Koleksiyonu ‘Pearl Shimmer’
 
EKLEM AĞRILARI KÖK HÜCRE TEDAVİSİ İLE SON BULABİLİYOR
EKLEM AĞRILARI KÖK HÜCRE TEDAVİSİ İLE SON BULABİLİYOR
Kariyer hedefin ne?
 

Kariyer hedefin ne?

İş aramak, iş bulmak, bulunan işte istenilen başarıya sahip olmak… Tüm bunların ilk adımı doğru hedeflerle kariyerinizi yönetmekten geçiyor

20 Kasım 2012 Salı 16:37
Yazdır

İş hayatının keyifli hale gelmesi ancak istenilen hedefe ulaşıldığında mümkün olabiliyor, böylece yorucu çalışma temposu daha çok anlam kazanıyor. Ancak gerçekten keyifle çalışılacak bir iş için daha kariyerin en başında çalışılmak istenilen alanların belirlenmesi, geleceğe yönelik planların doğru ve gerçekçi bir şekilde yapılması büyük önem taşıyor.

Ulaşmak istediğim nokta neresi?

Doğru hedefe yönelememe, istenilen alanda uzmanlaşmama ve kısa ya da uzun vadeli planlar yapamama kavramları günümüzün en büyük sorunları arasında yer alıyor. İş yerine uzun yıllar boyunca maaş dışında herhangi bir bağlılığı olmadan çalışanların hem kendi verimlerini hem şirketin verimlerini düşürdüğü birçok araştırmanın sonuçları arasında yer alıyor. Elbette iş standartları, eğitim standartları gibi birçok farklı etken de olsa çalışanın belirlediği zaman aralıklarına göre ulaşmak istediği noktayı belirlemesi başarının püf noktaları arasında. Bu sorunun cevabına ulaşmak için ise önce cevaplanması gereken birkaç soru var:

-        Bugüne kadar hangi meslekleri tanıdım ve hangileri bana daha yakın geldi?

-        Bunların arasında benim yeteneğim ve karakterimle uyuşan hangisi?

-        Seçtiğim mesleklere kariyerimde ne kadar ilerleyebilirim?

-        Bunun için gerekli eğitimleri aldım mı?

Kısa ve uzun vadeli hedeflerin önemi

Kişiselkariyer hedefleri belirlenirken kritik nokta kısa ve uzun vadede varılmak istenen noktanın belirlenmesi. Sadece o dönemi geçiştirecek hedefler belirlemek gelecekte alınabilecek birçok yolun tıkanmasına neden olabilir. Bu nedenle en az bir yıl içinde tamamlanması planlanan hedeflerin yanı sıra üç veya dört yıl içinde gerçekleşmesi planlanan uzun vadeli hedeflerin de netleştirilmesi gerekiyor. Ancak bununla birlikte tüm hayatı etkileyecek çok uzun vadeli hedeflere takılı kalmaksa esnekliği yok edecek ve böylece yıllar içinde değişecek görüş ve fikirlerin önüne set konulmasına neden olacak. Kısacası hedef belirlenirken sürelerin net bir şekilde belirlenmesi önemli bir bölümü oluşturuyor.

Gerçekçi hedefler koyun!

Hedefler belirlemek, onları belirli bir sıraya almak ve de bu hedefler doğrultusunda uygun adımları atmak iş hayatında başarıyı getiriyor. Ancak buradaki en önemli nokta hedeflerin gerçekçi temellere dayanmaması.  Çünkü aksi takdire asla gerçekleşemeyecek hedefler kurmanın yarattığı başarısızlık hissi ciddi sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle, hedefler belirlenirken yeteneklere ve yetkinliklere uygun, çağın şartları ve koşullarıyla çelişmeyen kısacası ulaşılabilir hedefler belirlenmeli. Böylece olası hayal kırıklıkları daha yaşanmadan önlenmiş olacaktır.

Anahtar Kelimeler: kariyer, kariyer hedefi,
Bu haber toplam 5835 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Geleceği Yazan Kadınlar
İş görüşmesinde bunları asla yapmayın!
Staja uygun özgeçmişi nasıl oluşturursun?
Yoksa bu ilk iş deneyimin mi?
Beden dilinizi kullanıyor musunuz?
Korkmayın, konuşun!
Giysileriniz ne söylüyor?
Toplantılardan nefret ediyorum!...
Yeni işinizde ilk gün
Etkileyici bir önyazının sırrı
Sizi bir de referansınız anlatsın
Neden staj yapmalısınız?
İş aramak sizi depresyona sokmasın
Özgeçmişinizi ön yazısız bırakmayın!
 
Fotogaleri
Videogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1653 Batı Anadolu'daki şiddetli depremde, Denizli, Nazilli, Tire ve Uşak'ta evler yıkıldı, binlerce kişi öldü ve yaralandı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.