Akıllı Kadınlar
Kısırlık Tüp Bebek
 

Kısırlık Tüp Bebek

Tüp bebek tedavisinde transfer edilecek embriyoların genetik olarak sağlıklı olup olmadığının incelenme olanağı mevcuttur.

14 Kasım 2012 Çarşamba 16:06
Yazdır

Preimplantasyon genetik tanı (PGT), embriyoların anne rahmine yerleştirilmeden önce kromozomların yapı ve sayı yönünden incelenmesi işlemidir. PGT’nin amacı kromozomal anormallikler açısından en az riskli olan embriyoların seçiminin sağlanmasıdır. Preimplantasyon genetik tanı (PGT) ileri yaşa sahip kadınlarda, daha önce başarısız tüp bebek tedavisi olanlarda ve geçmişinde down sendrom gibi genetik bozukluk tespit edilen gebelik öyküsü olan kadınlarda uygulanmaktadır. Ayrıca şiddetli erkek faktörü olan ve genetik hastalık riski taşıyan çiftlerde de sağlıklı gebelik elde edilmesi amacıyla PGT uygulanmaktadır.

 

Sperm ile döllenen yumurtalar ilk günün sonunda iki çekirdekli embryoları oluşturmaya başlar ve hızlıca bölünerek hücre sayısını (blastomer) arttırırlar. Döllenme sonunda “polar body” olarak adlandırılan bir atık hücre görülür. Beşinci gün sonunda hücre sayıları artan embryoların içinde sıvı ile dolu boşluklar oluşur. Sayısı artan hücrelerin bir kısmından fetus (bebek) gelişirken, bir kısmından da bebeğin beslenmesini sağlayan plasentayı oluşturacak trofoektodermi tabakası oluşur. PGT uygulaması polar body, blastomer veya trofoektoderm biopsilerinden ile alınan örneklerdeki genetik materyalin incelemesi ile yapılmaktadır.

 

Genetik hastalıkların tanımlanması ve HLA uyumlu embriyonun seçimi amacıyla embriyo gelişiminin üçüncü veya beşinci günlerinde uygulanan biyopsi işlemi ile alınan hücreler PCR yöntemi ile analiz edilirler. PCR yöntemi alınan her bir hücredeki DNA materyalinin başarılı bir şekilde çoğaltılmasını sağlar. Üçüncü günde, embryolar sadece 6–8 hücre (blastomer) içerir ve bu dönemde embriyodan yalnızca bir hücre alınarak PCR işlemi uygulanabilir. Beşinci günde blastokist aşamasına oluşan embryonun trofektoderm hücrelerinden daha fazla sayıda hücre alınarak PCR yöntemi ile daha güvenilir sonuçlar elde edilebilmektedir.

Anahtar Kelimeler: kısırlık, tüp bebek,
Bu haber toplam 4026 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Uzmanlardan Ailelere Okul Öncesi Uyarı!
EKLEM AĞRILARI KÖK HÜCRE TEDAVİSİ İLE SON BULABİLİYOR
Grip ve zatürre aşısı yapılmalı mı?
Basit önlemler hayat kurtarıyor!
Koronavirüs Sosyal Medyaya Nasıl Yansıdı?
Çocuklar için Stresle Başa Çıkma Önerileri
Tek Dişim Renklendi Ne Yapmalıyım?
Uzun Süre Topuklu Ayakkabı Giyen Kadınlar
Göz Ağrılarının Temel Sebebi ve Tedavileri
Ağız Kokusundan Kurtulmak İçin Pratik Formüller
Herkes Panik Atak Yaşayabilir
Fıtık konusunda tüm bildiklerinizi unutun!
Botoks Hangi Bölgelere Yapılır Ve Riskleri Nelerdir?
Lazerle Kök Hücrelerin Uyarılması İle Diş Çürüğü Tedavisi
 
Fotogaleri
Videogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1983 Devlet Güvenlik Mahkemeleri'nin kurulmasını öngören yasa tasarısı, Danışma Meclisi'nde kabul edildi.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.