Akıllı Kadınlar
Homend Alex Robot Süpürge
Homend Alex Robot Süpürge
 
Akıllı Ateş Ölçer ile Vücut Sıcaklığınız Takip Altında
Akıllı Ateş Ölçer ile Vücut Sıcaklığınız Takip Altında
 
PUMA’nın Yeni Koleksiyonu ‘Pearl Shimmer’
PUMA’nın Yeni Koleksiyonu ‘Pearl Shimmer’
 
EKLEM AĞRILARI KÖK HÜCRE TEDAVİSİ İLE SON BULABİLİYOR
EKLEM AĞRILARI KÖK HÜCRE TEDAVİSİ İLE SON BULABİLİYOR
Kızlık Zarı ve Muayenesi
 

Kızlık Zarı ve Muayenesi

Kızlık zarı vajinanın girişinden, yaklaşık 1,5 cm. içeride yer alan bir deri kıvrımıdır.

14 Kasım 2012 Çarşamba 12:46
Yazdır

Tıbbi literatürde hymen (himen) olarak adlandırılan kızlık zarının işlevi tam olarak bilinmemekle birlikte, kız çocuklarının vajinasını anne karnındaki dönemde mikrop girişlerinden korumak olduğu düşünülmektedir.

Kızlık zarı (himen), toplumda tıbbi işlevinden ziyade, sosyolojik olarak önem taşımaktadır. Eski tarihlerden bu yana kadınlarda el değmemişliğin ve saflığın sembolü olarak görülmektedir. Kız çocuklarının büyük bir kısmında kızlık zarı görülse de nadiren de olsa kızlık zarı oluşumunun hiç bulunmadığı kişiler de bulunabilmektedir.

Günümüzde Batı dünyasında kızlık zarı önemini tamamen yitirmesine rağmen, Türk toplumunda genç kızlar ve erkekler tarafından hala en çok merak edilen konulardan biridir.Bekaret, kızlık zarının bozulmamış olması olarak adlandırılmaktadır. Geleneksel yapıda, beraketin evliliğin ilk gecesindeki cinsel ilişki sırasında (gerdek olarak da adlandırılır) bozulması beklenmektedir. Kızlık zarının yani bekaretin bozulduğu cinsel ilişki sırasında oluşacak kanama ile anlaşılmaya çalışılsa da kızlık zarının yapısına ve esnekliğine bağlı olarak kanama görülmeye de bilir. Cinsel ilişkiye rağmen kanamanın oluşmadığı durumlarda, kızlık zarının yerinde olup olmadığı sadece jinekolojik muayene sonucu anlaşılabilir. Kadın doğum uzmanları dışında, kadının kendisi dahil hiç kimse, kızlık zarının durumunu anlayamaz ve doğru bilgi veremez. Kızlık zarı muayenesi ilk cinsel ilişki ve bekaret hakkında fikir vermenin yanı sıra çocuk istismarı ve fiziksel cinsel tacizin (tecavüz) ortaya konulabilmesi amacıyla da uygulanabilmektedir.

 

Kızlık zarı muayenesi nasıl yapılır?

Kızlık zarı (himen), vajinanın girişinden yaklaşık 1,5 cm. içeride, vajina küçük dudaklarına bağlı bir perde şeklinde gerilmiş olarak yer alır. Jinekoloji uzmanı kızlık zarı muayenesini vajina girişindeki küçük dudakları açarak yapmaktadır. Konusunda deneyimli doktorlarca yapılan muayene sırasında kızlık zarının hasara uğraması söz konusu değildir. Kızlık zarının yapısı, elastik yapısı, ortasındaki delik büyüklüğü ve oluşan kanama miktarı her kadında farklılık göstermektedir, bu nedenle jinekoloji uzmanı dışında bakan birinin zarın yapısı ve durumunu anlayıp bilgi vermesi mümkün değildir. Kadının kendisinin ayna ve diğer araç gereçle kızlık zarını görmesi çok zordur. Görse bile durumu ve yapısı hakkında bir kanıya varamaz, yanlışlıkla kızlık zarını travmatize edebilir.

Anahtar Kelimeler: kızlık zarı,
Bu haber toplam 6170 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
BEBEKLERDE DOĞUMSAL KALP HASTALIKLARINA DİKKAT!
Uzmanlardan Ailelere Okul Öncesi Uyarı!
EKLEM AĞRILARI KÖK HÜCRE TEDAVİSİ İLE SON BULABİLİYOR
Grip ve zatürre aşısı yapılmalı mı?
Basit önlemler hayat kurtarıyor!
Koronavirüs Sosyal Medyaya Nasıl Yansıdı?
Çocuklar için Stresle Başa Çıkma Önerileri
Tek Dişim Renklendi Ne Yapmalıyım?
Uzun Süre Topuklu Ayakkabı Giyen Kadınlar
Göz Ağrılarının Temel Sebebi ve Tedavileri
Ağız Kokusundan Kurtulmak İçin Pratik Formüller
Herkes Panik Atak Yaşayabilir
Fıtık konusunda tüm bildiklerinizi unutun!
Botoks Hangi Bölgelere Yapılır Ve Riskleri Nelerdir?
 
Fotogaleri
Videogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1653 Batı Anadolu'daki şiddetli depremde, Denizli, Nazilli, Tire ve Uşak'ta evler yıkıldı, binlerce kişi öldü ve yaralandı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.