Akıllı Kadınlar
Homend Alex Robot Süpürge
Homend Alex Robot Süpürge
 
Akıllı Ateş Ölçer ile Vücut Sıcaklığınız Takip Altında
Akıllı Ateş Ölçer ile Vücut Sıcaklığınız Takip Altında
 
PUMA’nın Yeni Koleksiyonu ‘Pearl Shimmer’
PUMA’nın Yeni Koleksiyonu ‘Pearl Shimmer’
 
EKLEM AĞRILARI KÖK HÜCRE TEDAVİSİ İLE SON BULABİLİYOR
EKLEM AĞRILARI KÖK HÜCRE TEDAVİSİ İLE SON BULABİLİYOR
Mekik Sehpası Nasıl Kullanılır?
 

Mekik Sehpası Nasıl Kullanılır?

Fit görünen bir karına sahip olmak isteyen insanların vazgeçemediği spor hareketlerinden biri olan mekik, birçok farklı şekilde çekilir.

23 Haziran 2015 Salı 14:37
Yazdır

Mekik çekerken bir nesneden yardım alabilir, ayaklarımızı bir yere sabitleyebilir ya da serbest şekilde çalışabiliriz. Tüm bunların yanı sıra, spor salonlarında bulunan ve çok yer kaplamadığı için birçok evde de bulundurulabilen mekik sehpaları kullanılır. Mekik sehpalarını çeşitli şekillerde ayarlayarak karnımızın farklı bölgelerini etki bir şekilde çalıştırmak mümkün.

Mekik sehpasını düz ya da eğik bir şekilde kurarak hareketi yapmak en sık başvurulan hareketlerdendir. Genelde mekik sehpası eğik bir şekilde olur ve spor yapan kişi sırt üstü uzanıp bacaklarını sehpanın ucunda bulunan ayaklıklara kitler. Böylece bacaklardan alınan kuvvetle daha dahat bir kalkış sağlanır. Bu harekette sehpanın konumundan çok vücudun aldığı pozisyon önemlidir. Hareketi yaparken vücudumuz ne kadar aşağıdan başlarsa karın kaslarımızın üst tarafı daha çok çalışır. Sırt üstü gergin bir şekilde yatılarak yapılan mekik hareketi üst karın bölgesinin iyice gerilmesini sağlar.

Mekik sehpası eğik olabilir ancak biz hareketi yaparken sehpayla sırtımızı tamamen temas ettirmeyebiliriz. Bu pozisyonda yapılan mekik hareketinde de alt ve orta karın bölgesi daha yoğun çalışır. Bu harekete duruş pozisyonu olarak ters bir şekilde konum alınarak yapılan bir diğer mekik şekli de karın kasları için oldukça faydalıdır. Bu sefer başımız yukarıda olacak şekilde, ayaklarımız eğime doğru aşağıda kalarak konum alınır ve sehpanın başımızı yasladığımız bölümünden kollarla kuvvet alınarak bacaklar dik bir şekilde kaldırılıp indirilir.

Mekik sehpasında farklı pozisyonlarla farklı bölgeleri çalıştırmak da mümkün.

Sehpa düz bir şekildeyken bir ucuna kalçamızı oturtup ellerimizle de sehpadan destek alarak yarı çakı pozisyonuyla çalışabiliriz. Ayrıca alt karın kaslarını çalıştımak için sehpaya sırt üstü uzanarak bir yandan iki elimizle kaldırdığımız dambılı göz hizamızda sabit tutarken diğer yandan ayaklarımızla hayali pedal çevirebilriz. Sırt ve bel kaslarını geliştirmek içinde eğik ya da düz mekik sehpasında yüz üstü yatarak rahatça çalışılabilir.

Anahtar Kelimeler: fit, görünen, karına, sahip, olmak, isteyen
Bu haber toplam 10304 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
KIŞ KİLOLARINA ZEMİN HAZIRLAYAN 7 ETKEN!
Yağ Eriten Detoks Kürleri
8 Adımda Saglıklı Beslenme
Yeşil Çay’ın Bilinmeyenleri ve Faydaları
Ramazan Ayı Boyunca Dikkat Edilmesi Gerekenler
Crossfit'le Nasıl Kilo Verilir?
Mekikle Göbek Erir Mi?
Dambıl Öncesi Nasıl Isınılır?
Adonis Kası Nasıl Geliştirilir?
Boynu Güçlendiren Egzersizler Nelerdir?
Ön Kol Evde Nasıl Geliştirilir?
Basen Hangi Hareketlerle Eritilir?
Üçgen Vücut Ne Kadar Zamanda Yapılır?
Bilek Nasıl Güçlenir?
 
Fotogaleri
Videogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1653 Batı Anadolu'daki şiddetli depremde, Denizli, Nazilli, Tire ve Uşak'ta evler yıkıldı, binlerce kişi öldü ve yaralandı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.