Akıllı Kadınlar
Homend Alex Robot Süpürge
Homend Alex Robot Süpürge
 
Akıllı Ateş Ölçer ile Vücut Sıcaklığınız Takip Altında
Akıllı Ateş Ölçer ile Vücut Sıcaklığınız Takip Altında
 
PUMA’nın Yeni Koleksiyonu ‘Pearl Shimmer’
PUMA’nın Yeni Koleksiyonu ‘Pearl Shimmer’
 
EKLEM AĞRILARI KÖK HÜCRE TEDAVİSİ İLE SON BULABİLİYOR
EKLEM AĞRILARI KÖK HÜCRE TEDAVİSİ İLE SON BULABİLİYOR
Menopoz
 

Menopoz

Menopoz bir hastalık durumu değildir, kadın hayatında tıpkı ergenlik gibi yeni bir döneme geçişe verilen addır.

14 Kasım 2012 Çarşamba 12:38
Yazdır

Özellikle az gelişmiş toplumlarda kadının iş ve sosyal hayattaki yeri doğurganlığından ibaret olduğu için, menopoz dönemi başlaması ile kadınlığın da sona erdiği gibi bir yaklaşım mevcuttur. Ancak insan ömrü giderek uzamaktadır ve kadınlarımız artık neredeyse hayatlarının üçte birini menopoz döneminde geçirmektedirler. Dolayısıyla menopozu kadınlığın bitişi olarak değil, yeni bir dönemin başlangıcı olarak görmek gerekmektedir.

 

Menopoza geçiş ile birlikte, östrojen hormonunun salgısında azalma olmaktadır. Böylece kadın vücudunda östrojen hormonuna bağımlı olan genital sistem, cilt ve kemikler gibi dokularda doğal bir gerileme başlamaktadır. Menopozda ateş basması, terleme, vajinal kuruluk gibi kısa vadede gelişebilecek sorunların yanı sıra, kemik erimesi (osteoporoz), kalp ve damar hastalıkları gibi uzun vadeli sorunlar da hem yaşlanmanın doğal sonucu olarak, hem de menopozdaki östrojen eksikliğinin katkısı ile ortaya çıkmaktadır.

Menopoz yıllarında ortaya çıkan problemlerin azaltılması için kullanılan hormon replasman tedavileri son otuz yıldır tartışılmaktadır. Tüm dünyadaki bilimsel araştırmaların odak noktası hormon ilaçları ile rahim ve meme kanserleri gibi kadınsal kanserler arasındaki ilişkidir. Uzun yıllara dayanan çalışmalar göstermektedir ki; hormon tedavisine bağlı olarak, ölüm sıklığında artış olmasa da, meme kanseri görülme riskinde artış olmaktadır. Meme kanseri görülmesindeki artışa rağmen ölüm oranının artmaması, bu hastaların yakın takibine bağlanmıştır. Rahim kanseri görülme sıklığı ise hormon replasman tedavileri doğru kullanıldığında artmamaktadır. Menopozun kısa döneminde ortaya çıkan ateş basması, terleme, vajinal kuruluk, gerginlik, mizaç değişikliği gibi belirtileri mevcut hastalarda hormon replasman tedavisinin yararlı etkileri gösterilmiştir. Ancak kalp ve damar hastalıklarına karşı koruma sağlamak amacıyla hormon replasman tedavisi vermenin getirdiği sağlık risklerinin ilacın sağladığı yarardan daha fazla olduğu belirtilmiştir.

Kliniklerimiz kanıta dayalı tıp prensibi doğrultusunda, menopoz dönemi hastalarında hormon replasman tedavisini, sadece yoğun kemik erimesi olan ya da ateş basması ve psikolojik olumsuzluklardan dolayı hayat kalitesi çok bozulan hastalarda, gereken kanser ve kardiyak taramaların düzenli yapılması koşulu ile uygulamaktadır.

Anahtar Kelimeler: menopoz,
Bu haber toplam 5126 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
BEBEKLERDE DOĞUMSAL KALP HASTALIKLARINA DİKKAT!
Uzmanlardan Ailelere Okul Öncesi Uyarı!
EKLEM AĞRILARI KÖK HÜCRE TEDAVİSİ İLE SON BULABİLİYOR
Grip ve zatürre aşısı yapılmalı mı?
Basit önlemler hayat kurtarıyor!
Koronavirüs Sosyal Medyaya Nasıl Yansıdı?
Çocuklar için Stresle Başa Çıkma Önerileri
Tek Dişim Renklendi Ne Yapmalıyım?
Uzun Süre Topuklu Ayakkabı Giyen Kadınlar
Göz Ağrılarının Temel Sebebi ve Tedavileri
Ağız Kokusundan Kurtulmak İçin Pratik Formüller
Herkes Panik Atak Yaşayabilir
Fıtık konusunda tüm bildiklerinizi unutun!
Botoks Hangi Bölgelere Yapılır Ve Riskleri Nelerdir?
 
Fotogaleri
Videogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1653 Batı Anadolu'daki şiddetli depremde, Denizli, Nazilli, Tire ve Uşak'ta evler yıkıldı, binlerce kişi öldü ve yaralandı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.