Akıllı Kadınlar
Homend Alex Robot Süpürge
Homend Alex Robot Süpürge
 
Akıllı Ateş Ölçer ile Vücut Sıcaklığınız Takip Altında
Akıllı Ateş Ölçer ile Vücut Sıcaklığınız Takip Altında
 
PUMA’nın Yeni Koleksiyonu ‘Pearl Shimmer’
PUMA’nın Yeni Koleksiyonu ‘Pearl Shimmer’
 
EKLEM AĞRILARI KÖK HÜCRE TEDAVİSİ İLE SON BULABİLİYOR
EKLEM AĞRILARI KÖK HÜCRE TEDAVİSİ İLE SON BULABİLİYOR
Sizi bir de referansınız anlatsın
 

Sizi bir de referansınız anlatsın

Özgeçmişlerin en çok dikkat edilen unsurlarından biridir referanslar. Özellikle daha önceki iş tecrübelerinizden alacağınız doğru ve güçlü referanslar kariyerinizde yol açıcı olacaktır

20 Kasım 2012 Salı 19:09
Yazdır

Kariyerinizde doğru hedefe ulaşmak doğru iş seçimlerinden geçer. İş ararken tercih edilmek ise kariyerinizin başında ya da ortalarında da olsanız tecrübelerinizin ve yetkinliklerinizin doğru şekilde karşı tarafa aktarılmasıyla olacaktır.Bunun en önemli aracı olan özgeçmişlerin içerisindeki referans bölümü ise yetkinliklerinizi sadece sizin değil başkalarının da anlatmasına olanak sağlar.  Bu nedenle işe alım uzmanları özgeçmişlerdeki referans bölümüne büyük önem veriyor. Özgeçmişte yer alan referansları tek tek arıyor ve onlara sordukları sorularla adayı daha yakından tanımak istiyor. İşe başvurma sürecinde özgeçmişinize referanslarınızı yazmadan önce dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var: 

Dost ve akraba referans değildir

Referansın en ideali elbette hakkınızda olumlu geri bildirimler verecek kişilerdir. Ancak iş başvurularında dost ve akrabaların referans gösterilmesi tarafsızlığı ortadan kaldıracağı için başvurunuzun etkisini hafifletecektir. Özgeçmişinize referanslarınızı eklerken üç önemli kritere göre hareket etmelisiniz.  

İlk olarak daha önce çalıştığınız iş yerinde sizin iş yapış şekillerinizi ve çalışma performansınızı yakından tanıyan yöneticilerinizi referansınız olarak yazabilirsiniz. Çünkü iş yerindeki çalışma disiplininiz hakkında en doğru bilgilerini onlar verecektir.

İkincisi, bağlı bulunduğunuz firmalardaki kişilere ya da irtibat halinde olduğunuz müşterilere kişilere özgeçmişinizde yer verebilirsiniz. Bu kişiler de sizin çalışma hayatınıza yaklaşımınız hakkında etkili bilgiler verecektir.

Üçüncüsü ise iş dünyasına yeni adım atacaklar için… Daha önce hiç çalışmamışsanız okul hayatınızda sizin hakkınızda bilgi sahibi olan eğitmenlerinizi referansınız olarak gösterebilirsiniz. Özellikle üniversite mezunu adayların kullanabileceği bu tercihte, üniversitede birlikte projeler yürüttüğünüz akademisyenler sizin için iyi birer referans olabilir.
Referansınız ulaşılabilir olmalı

Özgeçmişinize ne kadar çok referans yazarsanız daha çok etkili olacağını düşünmeyin. Önemli olan sizin hakkınızda doğru bilgi verecek ve de en önemlisi ulaşılabilir referanslar vermek. Referansınız olarak belirttiğiniz kişinin adres ve telefon bilgilerinin güncel olması büyük değer taşıyor. 
Son olarak en kritik nokta ise referansınızdan onay alma aşaması. Özgeçmişinize irtibat bilgilerini yazdığınız kişiyi mutlaka bu durumdan haberdar etmelisiniz. Karşı tarafla görüşmek istemeyecek, sizin hakkınızda yanlış bilgiler verecek bir kişiyi referans olarak belirlemek kariyerinizde geri dönülemez sonuçlara yol açabilir.

kariyet.net

Anahtar Kelimeler: referans, kariyer, egitim,
Bu haber toplam 7355 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Geleceği Yazan Kadınlar
İş görüşmesinde bunları asla yapmayın!
Staja uygun özgeçmişi nasıl oluşturursun?
Yoksa bu ilk iş deneyimin mi?
Beden dilinizi kullanıyor musunuz?
Korkmayın, konuşun!
Giysileriniz ne söylüyor?
Toplantılardan nefret ediyorum!...
Yeni işinizde ilk gün
Etkileyici bir önyazının sırrı
Neden staj yapmalısınız?
İş aramak sizi depresyona sokmasın
Özgeçmişinizi ön yazısız bırakmayın!
Başvurularıma dönüş alamıyorum
 
Fotogaleri
Videogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1653 Batı Anadolu'daki şiddetli depremde, Denizli, Nazilli, Tire ve Uşak'ta evler yıkıldı, binlerce kişi öldü ve yaralandı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.