Akıllı Kadınlar
Homend Alex Robot Süpürge
Homend Alex Robot Süpürge
 
Akıllı Ateş Ölçer ile Vücut Sıcaklığınız Takip Altında
Akıllı Ateş Ölçer ile Vücut Sıcaklığınız Takip Altında
 
PUMA’nın Yeni Koleksiyonu ‘Pearl Shimmer’
PUMA’nın Yeni Koleksiyonu ‘Pearl Shimmer’
 
EKLEM AĞRILARI KÖK HÜCRE TEDAVİSİ İLE SON BULABİLİYOR
EKLEM AĞRILARI KÖK HÜCRE TEDAVİSİ İLE SON BULABİLİYOR
Vücut Geliştirme Boy Uzamasını Engeller Mi?
 

Vücut Geliştirme Boy Uzamasını Engeller Mi?

Uzun yıllardır erken yaşlarda vücut geliştirmeye başlanmaması gerektiği insanlar tarafından ifade edilmektedir.

23 Haziran 2015 Salı 14:28
Yazdır

Günümüzde insanların birçoğu vücut geliştirme sporu ile ilgilenmektedir. Böylelikle hem daha sağlıklı hem de daha estetik vücuda sahip olmayı hedeflerler. Bu amaçla da çeşitli antrenman programları ve beslenme alışkanlıkları ile vücutlarındaki kas oranını arttirmaya çalışırlar. İnsanların vücut geliştirme sporu ile bilgi edinebileceği çeşitli kaynaklar bulunmasına rağmen insanlar arasında çeşitli bilgi yanlışları da bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi de vücut geliştirme ile boy uzaması arasındaki ilişkidir. İnsanların büyük bir çoğunluğu vücut geliştirmenin boy uzamasını engelledigini düşünse de bununla ilgili bir araştirma bulunmamaktadır. Hatta uzmanlar tarafından doğru ve sağlıklı bir biçimde yapılan vücut geliştirmenin kemik gelişimine yani boy uzamasına olumlu etkileri olduğu ifade edilmektedir.

Uzun yıllardır erken yaşlarda vücut geliştirmeye başlanmaması gerektiği insanlar tarafından ifade edilmektedir. Fakat bu doğru bir inanış değildir. Çünku bu konuyu destekleyecek herhangi bir araştırma bulunmamaktadır. Boy uzamasının doğrudan genetik faktörler ve beslenme ile bağlantılı olduğu ifade edilmektedir. İnsanların boy uzamaları kemiklerindeki yapılar sayesinde olmaktadır. Genç yaştaki kimselerin kemiklerinin ucunda epifiz tabakası denilen yerde büyüme plakları bulunmaktadır. Normal çalışmalar bu plaklara zarar vermez. Fakat aşırı miktardaki ağırlıkların bu plaklara zarar verebildiği de belirtilmektedir. Bu yüzden insanların bu duruma da dikkat etmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde bu plaklar zarar görebilir ve bunun sonucunda da kemik gelişimi ile ilgili olarak problemler gözlenebilmektedir.

Normal şartlarda doğru bir biçimde yapılan vücut geliştirmenin genç yaştaki kimselere faydalı olduğu ifade edilmektedir. Bu durumun sağlanması için kişinin kendi ağırlığı ya da normal boyutlardaki ağırlıklar ile çalışması gerektiği savunulmaktadır. Aksi takdirde epifiz tabakasındaki plaklar zarar görebilmektedir. Buna ek olarak uygun olarak yapılan sporun hormon dengesini de ayarlayarak boy uzamasına olumlu yönde etki yaptığı da belirlenmiştir. Fakat bunun için ayrıca egzersizlerin tekrar sayıları ve doğru bir şekilde uygulanması da önemlidir. Bu durumda dikkate alınmalı ve imkan varsa uzman kontrolünde hareketlerin öğrenilmesi yararlı olmaktadır. Aksi takdirde sakatlanma gibi istenmeyen neticeler de gözlenebilmektedir.

Anahtar Kelimeler: uzun, yıllardır, erken, yaşlarda, vücut, geliştirmeye
Bu haber toplam 7627 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
KIŞ KİLOLARINA ZEMİN HAZIRLAYAN 7 ETKEN!
Yağ Eriten Detoks Kürleri
8 Adımda Saglıklı Beslenme
Yeşil Çay’ın Bilinmeyenleri ve Faydaları
Ramazan Ayı Boyunca Dikkat Edilmesi Gerekenler
Crossfit'le Nasıl Kilo Verilir?
Mekikle Göbek Erir Mi?
Dambıl Öncesi Nasıl Isınılır?
Adonis Kası Nasıl Geliştirilir?
Boynu Güçlendiren Egzersizler Nelerdir?
Ön Kol Evde Nasıl Geliştirilir?
Basen Hangi Hareketlerle Eritilir?
Üçgen Vücut Ne Kadar Zamanda Yapılır?
Mekik Sehpası Nasıl Kullanılır?
 
Fotogaleri
Videogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1653 Batı Anadolu'daki şiddetli depremde, Denizli, Nazilli, Tire ve Uşak'ta evler yıkıldı, binlerce kişi öldü ve yaralandı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.