Akıllı Kadınlar
Homend Alex Robot Süpürge
Homend Alex Robot Süpürge
 
Akıllı Ateş Ölçer ile Vücut Sıcaklığınız Takip Altında
Akıllı Ateş Ölçer ile Vücut Sıcaklığınız Takip Altında
 
PUMA’nın Yeni Koleksiyonu ‘Pearl Shimmer’
PUMA’nın Yeni Koleksiyonu ‘Pearl Shimmer’
 
EKLEM AĞRILARI KÖK HÜCRE TEDAVİSİ İLE SON BULABİLİYOR
EKLEM AĞRILARI KÖK HÜCRE TEDAVİSİ İLE SON BULABİLİYOR
Yeni mezunlara iş görüşmesi tüyoları
 

Yeni mezunlara iş görüşmesi tüyoları

Daha önce hiç iş tecrübesi olmayan, üniversiteden yeni mezun olmuş bir aday da olsanız rakipleriniz arasında öne çıkabilirsiniz. İşte, nasıl sıyrılıp çıkabileceğinize dair ipuçları..

20 Kasım 2012 Salı 15:16
Yazdır

Mezun olduktan hemen sonra iş aramaya başlamak zor bir süreç olsa da güçlü iletişim, bilgisayar kullanma tecrübeleriniz ve özenle hazırlanmış bir özgeçmiş mülakat sürecini kolaylaştırabilirsiniz.

Staj yapmış olmak ya da part-time bir işte çalışmış olmanız iş hayatına yabancı olmadığınızı, deneyiminiz olduğunu gösterir. Belli bir süre staj yapmış adaylar ile hiçbir tecrübesi olmayan adaylar arasında oldukça büyük bir fark vardır işverenlerin gözünde.

Nasıl bir kariyer yolu çizmek istersiniz isteyin - satış temsilcisi ya da bilgisayar programcısı- işe alınmak için yazılı ve sözlü iletişim becerilerinizin güçlü olması gerekir.

Mülakatta en çok dikkat edilen şey kendinize güveniniz, rahatlığınız, içtenliğiniz, saygınız ve kendinizi insanlara sunuş biçiminizdir.

Kontak isimlerinizin bir listesini yapın; profesörler, akraba ve arkadaşlar ve bunlara kariyer fuarlarına giderek, başka profesyonel aktivitelere katılarak yeni isimler ekleyin. Hiç ummadığınız kişiler size ummadığınız kapılar açabilir. Bilgi çağında olduğumuzu unutmayın.

Alanınızla ilgili ve gerektirdiği seviyede bilgisayar programı öğrenmek zorundasınız. Belli programları kullanmak, artık en alt seviyeden en üst seviyeye kadar tüm pozisyonlarda istenilen bir özellik.

Başarı notlarınızı CV’ye ekleyin
Özgeçmişinizi en iyi şekilde hazırlayın. Yazım hatası yapmayın, açık ve sade bir dille yazın. Kurallarına uygun, fazla uzun olmayan ama tüm gerekli bilgileri kapsayan bir özgeçmiş hazırlayın. Notlarınızı gösterin. Potansiyel işveren için notlar önemlidir. Özellikle iyi bir ortalama ile mezun olmuş olmanız her zaman için büyük bir avantajdır.

Başvuracağınız firma ile ilgili yapabildiğiniz kadar fazla araştırma yapın. Eğer varsa web sitesini gezin. Sektörle ilgili mümkün olduğunca çok bilgi toplayın.

Mülakatta sizin de söyleyebileceğiniz bir şeyler olsun
Ne kadar heyecanlı olursanız olun, mülakat sırasında gülümsemeniz işe hevesinizi ve motivasyonunuzu gösterir. Gülümsememek işveren üzerinde olumsuz bir etki bırakır, isteksiz olduğunuzu düşünebilir.

Deneyimli olsanız da, olmasanız da en önemli nokta, o işi istediğiniz ve kariyer hedeflerinizi kafanızda belirlemiş olmanızdır. Eğer o işi gerçekten istediğinizi kanıtlar ve firmanın size yatırım yapması için onları ikna edebilirseniz şansınız çok daha yüksek olacaktır.

www.kariyer.net

Anahtar Kelimeler: yeni mezun, yeni is, kariyernet,
Bu haber toplam 8178 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Geleceği Yazan Kadınlar
İş görüşmesinde bunları asla yapmayın!
Staja uygun özgeçmişi nasıl oluşturursun?
Yoksa bu ilk iş deneyimin mi?
Beden dilinizi kullanıyor musunuz?
Korkmayın, konuşun!
Giysileriniz ne söylüyor?
Toplantılardan nefret ediyorum!...
Yeni işinizde ilk gün
Etkileyici bir önyazının sırrı
Sizi bir de referansınız anlatsın
Neden staj yapmalısınız?
İş aramak sizi depresyona sokmasın
Özgeçmişinizi ön yazısız bırakmayın!
 
Fotogaleri
Videogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1653 Batı Anadolu'daki şiddetli depremde, Denizli, Nazilli, Tire ve Uşak'ta evler yıkıldı, binlerce kişi öldü ve yaralandı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.